Salmastra malzemelerinin tribolojik karakteristiklerinin deneysel tayini
Experimental determination of the tribological characteristics of the packing materials
- Tez No: 151356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
SALMASTRA MALZEMELERİNİN TRİBOLOJİK KARAKTERİSTİKLERİNİN DENEYSEL TAYİNİ ÖZET Günümüzde yumuşak salmastralar halen kullanımı, salmastra donanımlarının daha düşük maliyetli olarak imal edilmesi, sızdırmazlık elemanlarının ucuz olması, salmastra zaman içinde yıpranırsa pompayı sökmeden kolayca değiştirilebilir olması, yumuşak salmastranın yıpranması vs. gibi durumlarda bile mekanik salmastraya oranla aşırı bir sızıntı yapmaması ve yenisiyle değiştirmenin daha az zaman alması ve yedeğinin de nispeten daha ucuz olması gibi avantajları nedeniyle santrifüj pompalar, vanalar ve pistonlu pompalarda oldukça fazladır. Bu çalışmada, salmastra malzemelerinin bir kaçı (Grafit, PTFE, Ramie, Silikon Yağını farklı oranlarda içeren üç farklı salmastra) için değişik yüzey pürüzlülüğündeki iki mil üzerinde, değişik kayma hızları ve değişik basınçlar altında ve 15000 m sürtünme mesafesinde ki tribolojik karakteristikleri deneysel olarak tayin edilmiştir. Bu sayede kullanılan salmastraların çalışma ömürleri zarfında içinde bulundukları sistemde sürtünme nedeniyle hasara neden olmamaları ve sistemi fazla enerji kaybına uğratmamaları için referans değerler sunulmuştur. Yumuşak salmastralarda sürtünme ısısı aşırı artarsa salmastrayı bozabilir ve kömürleşen salmastra sisteme zarar verebilir. Sürtünme değerlerinin yaklaşık boyutu bilinirse salmastraların montajlarının doğruluğu hakkında bir yorum yapılabilir. Salmastra malzemelerinin çeşitleri, kullanılan sistem için uygun salmastranın seçilmesi, doğru montaj ve montaj halinde iken üzerine etkiyen kuvvetlerin dengesi ve elastomerlerin sürtünme karakteristiklerinin de sunulduğu bu çalışmanın sonunda elde edilen tribolojik karakteristikler değişik parametreler için grafik ve tablo olarak geniş biçimde sunulmuştur. XII
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL DETERMINATION OF THE TRIBOLOGICAL CHARACTERISTICS OF THE PACKING MATERIALS SUMMARY Today soft packings are still used mostly in centrifugal pumps, valves and plunger pumps because of their advantages that, lower costs of manufacturing and lower costs of packings; their easily replacing with other one without disassembling the pump, if packing fail during their work time; although their failure their leakage level is lower than mechanical seals, short replacing time and cheaper stocking costs. In this study, tribological characteristics of some of the packing materials (three packings which include the materials Graphite, PTFE, Ramie, Silicon Oil with different percentages), are experimentally determined on two different shaft surface roughness, different sliding velocities and different pressures on 15000 m sliding way. By the way, not to make a failure and not to make an energy lost to the system, which packings use inside during packing life time, reference datas are presented. If the friction energy increases much, that could fail the packing and burned packing may damage the system. If the approximate values of the packing friction are known, the correction of the packing assemble could discussed. At the end of this study at which packing materials variety, appropriate packing selection on using system, correct montage, the force equilibrium on the montage position and friction characteristics of the elastomers are also presented, the determined tribological characteristics are presented for different parameters as graph and table. XIII