Doğal soğutma
Natural cooling
- Tez No: 151358
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
DOĞAL HAVALANDIRMA YAPABİLEN ÖRNEK BİR BİNANIN KLİMA SİSTEM TASARIMI ÖZET Günümüzde fosil yakıt kaynaklarının kullanımının minimize edilmesi için yenilenebilir kaynaklardan mümkün olduğu kadar yararlanmak çabası hakimdir. Bu çerçevede konutlarda havalandırma ve soğutma amacıyla enerji tüketimini azaltmanın en uygun yollarından biri olarak doğal havalandırma görülmektedir. Doğal havalandırmada mekanik sistemlerdeki fan gücüne karşılık rüzgar gücü ve ısıl güç gibi doğal güçlerden yararlanılmaktadır. Doğal havalandırmayla yazın ve ara mevsimlerde aynı zamanda doğal soğutma da yapmak mümkündür. Dış ortam havası iç ortam havasma göre daha düşük entalpiye sahip olduğu dönemlerde doğal havalandırma yoluyla yapıdan ısı çekilerek iç ortamın soğutulabilir. Dış ortam entalpisi öğlen saatlerinde artınca doğal havalandırmanın durdurulması gerekir. Bu noktadan sonra mekanik soğutma devreye girecektir. Böylece konforun sürekliliği açısından doğal sistemleri mekanik sistemlerle birlikte tasarlamak gerekmektedir. Burada bir nevi hibrid sistemden söz edilebilir. Sunulan çalışmada, mimari yapısı doğal havalandırmaya müsait bir binaya“hibrit”formunda, doğal ve mekanik sistemlerin birlikte yer aldığı bir tasarım yapılmıştır. Önce binanın mimarisi incelenmiş, hava veriş ve emiş menfezleri hem doğal sistemden hem de mekanik sistemden faydamlacak şekilde yerleştirilmiştir. Gerekli teçhizatlar belirlenmiş ve konumlandırılmıştır. Doğal ve mekanik sistem arasmda koordinasyonu sağlayacak bir otomasyon senaryosu yazılmıştır. Sistem boyutlandırması için her tür binaya adapte edilebilecek bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bilgisayara girilen saaatlik dış ortam sıcaklıkları, rüzgâr yönleri, rüzgâr hızları datalan ile yılın belirli bir bölümünde sistemin çalışması simüle edilebilmektedir. Bu program yardımıyla doğal sistemi oluşturan menfez ve kanal boyutlandırması yapılmıştır. Bu program yardımıyla aynı zamanda saatlik bazda iç ortam sıcaklıkları ve soğutma ve havalandırma yükleri hesaplanabümektedir. Doğal havalandırmanın ne kadar etkili olduğu, mekanik sistemin devreye girme saatleri girilen datalar doğrultusunda ve yapılan hesaplamalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde binanın haftalık, aylık ve mevsimlik enerji sarfiyatı hesaplanarak elde edilecek kazanç görülebilir. Bu bilgilerden hareketle sistemin fizibilitesi incelenebilir. xı
Özet (Çeviri)
DESIGN OF AIR CONDITIONING SYSTEM OF A NATURAL VENTILATED BUILDING SUMMARY To minimize the consumption of energy sources, the efforts for the usage of renewable energy has been highly increased nowadays. Natural Ventilation is considered to be the most suitable way to decrease energy consumption to ventilate and to cool residential buildings. In Natural Ventilation, the fan pressure of mechanical systems is replaced by the wind pressure supported with stack effect. Natural Ventilation is also capable of natural cooling during summer, spring and autumn. When the outdoor enthalpy is lower than the indoor enthalpy heat can be absorbed from the building by Natural Ventilation so that the indoor spaces can be cooled. Natural Ventilation must be shut down when the outdoor enthalpy rises in afternoon. Mechanical System should start running by this time. As a result, natural systems must be considered in conjunction with mechanical systems for the permanent comfort. This can be classified as a type of hybrid system. In the study presented, the design of mechanical and natural systems is effected in the form of a“hybrid”solution in a building that is architecturally suitable for Natural Ventilation. After the examination of the architectural structure of the building, air supply and return grills have been located so as to work in both mechanical and natural systems. Required equipment has been determined and has been placed. An automation scenario has been created for the integration of natural and mechanical systems. A computer program has been developed to dimensionalize the system. Hourly outdoor air temperatures, wind orientations, wind speeds are the input data to simulate the system run, in a period of time. The grills and the duct system can be sized by the support of this program. In addition to these, hourly indoor air temperatures, cooling loads and ventilation flows can also be calculated. The effectiveness of Natural Ventilation, operating hours of mechanical system can be revealed by the completion of calculations with the input data. The weekly, monthly and seasonal energy consumption can be calculated to see the benefits of Natural Ventilation. The feasibility of the system can be examined with these results. xn