Güneş enerjisi kazanımlarına dayalı güneş bacalarının doğal havalandırma ve soğutma sistemine etkilerinin deneysel yolla incelenmesi
An experimental study of solar chimneys which depend on solar energy gains effect on natural ventilation and cooling systems
- Tez No: 166469
- Danışmanlar: PROF.DR. VİLDAN OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
GÜNEŞ ENERJİSİ KAZANIMLARINA DAYALI GÜNEŞ BACALARININ DOĞAL HAVALANDIRMA VE SOĞUTMA SİSTEMİNE ETKİLERİNİN DENEYSEL YOLLA İNCELENMESİ ÖZET Yapma çevrede (ısıtma ve soğutma açısından) Mimlendirme enerjisinin insan konfor düzeyi açısından çok önemli olduğunu bilinmektedir. Bu yüzden gelişmiş ülkelerde optimum bir seviye sağlanması açısından enerji sarfiyatı da (iklimsel faktör de unutulmamak kaydıyla) yüksek oranlara ulaşmaktadır. Özellikle küresel ısınma sonucunda olabilecek etkilerin tahmininin yapılması sonucunda ılımlı iklim kuşağında olan ülkemizde de ısıtma oranında soğutma ihtiyacının da artacağı ortaya çıkmaktadır. Böylelikle pasif soğutma ve ısıtma sistemlerinin doğal olarak sağlanabileceği ve fosil yakıtlara olan ihtiyacımızı azaltacak şekilde bina tasannu yapılmak ve bina kabuğuna ek elemanlar kullanmak şart olmuştur. Bu elemanlardan biride güneş enerjisi kazanımlarına dayalı güneş bacalarıdır. Güneş bacalarının yapılarda kullanılması doğal havalandırma olanağı sağlar ve böylece iç mekan hava kalitesinde iyileşmeler görülür. Klasik bacalara benzemesine rağmen güney duvarlarında cam ile birlikte konumlandırılır. Pasif soğutma-ısıtma sistemlerinin faydalandığı temel elemanlar doğal ve sürekli kaynak olarak güneş ve rüzgar, kullanılan yardımcı eleman olarak cam ve ısı absorbe eden kütledir. Güneş bacalarının da bu temel elemanlar kullanılarak çalışma düzeneği açısından iki önemli kurak vardır. 1* Isınan havanın yükselmesi, 2* Güneş bacasının vakum etkisinin, yüksekliği ve alt-üst noktası arasındaki sıcaklık farkı değerinin artışı ile doğru orantılı olmasıdır. Güneş bacaları bu iki temel ilkeyi içinde bulunduran bir sistemdir. Böylelikle bacanın cam yüzeyi ile arttırılan sıcaklıkla, mekan içinde ki hava değişim oranı arttırılarak doğal havalandırma sağlanır. Tez çalışmasında ilk olarak pasif soğutma hakkında araştırma yapıldı. Daha sonra ikinci aşamada güneş bacaları İle ilgili konuya ilişkin tüm veriler toplandı. Doğal soğutmada geleneksel sistemlerde baca faktörünün nasıl kullanıldığı tespit edilerek tarihsel içerik kazandırıldı. Güneş bacalarının tüm kullanım alanları araştırıldı ve binalardaki kullanım yerlerine göre ayrıntılı olarak anlatıldı. Üçüncü aşamada, mevcut olan güneş evine güneş bacası ve bir normal baca eklendi. Planlanan çalışmada güneş bacalarının pasif soğutmaya etkisi; mevcut bir binaya güneş bacası ve normal bir baca ilave edilerek, iç mekan kanal ağzı hava hareketi hızlan ve hava sıcaklıkların ölçümlenmesi ile ortaya kondu. (Tüm deneyler ITU Makine Fak. bahçesindeki mevcut bir güneş evine normal baca ve güneş bacası eklenerek gerçekleştirildi). Tez çalışmasının son aşamasında da deney sonuçlan ile literatür sonuçlan ortak olarak birlikte değerlendirildi. XV
Özet (Çeviri)
AN EXPERIMENTAL STUDY OF SOLAR CHIMNEYS WHICH DEPEND ON SOLAR ENERGY GAINS EFFECT ON NATURAL VENTILATION AND COOLING SYSTEMS SUMMARY Air conditioning energy (heating and cooling) is so important in terms of human comfort level. That's why as providing acceptable optimal standards, developed countries' energy consumption have reached to high rates ( do not forget climatic factor constraints). Especially, having estimated world global heating impacts, researchers have taken into account that cooling requirements are as high as heating requirements in our country. Therefore, we should design buildings optimally and add supplement materials on building envelope so as to supply both passive cooling- heating systems naturally and decrease requirements of fossil fuel. One of the supplement apparatus which is depended on solar energy gains is a solar chimney. The use of solar chimneys in buildings is one way to increment natural ventilation and, as a consequence, to improve indoor air quality. They are similar to conventional chimneys except that the south wall is replaced by a glazing. Passive cooling-heating system based on the harnessing of solar and wind power is presented for heat dissipation in air conditioning facilities. Glazing and heat absorber insulating mass which are main components have been used in these systems. Being used main components, solar chimneys have two important rule in terms of working mechanism. 1* Heated air go up to upper part. 2* Stack effect is directly proportional chimney's height. In the other words, an increment temperature difference between upper and lower height point of the solar chimney enhances stack effect output. Solar chimneys comprise of these two main aims. In this way, being increased chimney temperature through glazing surface of chimneys, it provides natural ventilation by means of enhancing air change ratio in the room. In the thesis study; firstly, passive cooling was researched. Secondly, related all information that connected with solar chimneys were collected. Chimney factor was determined at the naturally ventilated conventional systems and historical process that was composed. Solar chimneys were explored detailly in architectural usage area by classificating, after all usage field was determined about solar chimneys. Thirdly, solar and conventional chimney were built by adding on available solar house. Solar chimney effects were explored on the natural cooling impacts by comparing with the same dimension conventional chimneys. Air flow velocity, temperature values and dimension measurements were considered at the room and canal mouth. (These whole experiments were realized by adding solar and conventional chimney on the available solar house in the Machine Faculty's garden of ITU) Finally, the experiment and source document's results were evaluated in thesis project. xvi