Küçük ve orta ölçekli işletmeler: İstanbul'da dokuma, giyim eşyası ve deri sanayi sektöründe mikro firmaların mekansal dağılımı
Small and medium size enterprises: Spatial distribution of micro firms in textile, wearing apparel and leather industries in İstanbul
- Tez No: 151368
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER: İSTANBUL'DA DOKUMA, GİYİM EŞYASI VE DERİ SANAYİ SEKTÖRÜNDE MİKRO FİRMALARIN MEKANSAL DAĞILI IVH ÖZET Bu çalışmanın amacı, İstanbul Sanayi Odası'na bağlı İstanbul ve ilçelerinde dokuma, giyim eşyası ve deri sanayinde mikro firmalar arasında istihdam, yerseçimi kararlan ve nicel- nitel ağ ilişkilerini analiz etmek ve değerlendirmektir. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde amaç, hedef ve yöntem açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, küçük ve orta ölçekli işletmelerle ilgili Türkiye'de ve dünyada genel kavram ve tanımlara yer verilmiş, makro-mikro ekonomik dengelerdeki ve küreselleşme sürecindeki yerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Avrupa Birliği'nde küçük ve orta ölçekli işletme tanımları, önemi belirtilmiş, Birliğin girişimcilik politikasından bahsedilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeri, önemi, Avrupa Birliği'ne uyumu, imalat sanayinde işletmelerin sektörel bazda dağılımı, işyeri, istihdam, katma değer ve teşvik belgesindeki payları incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde ise İstanbul'da İSO'ya kayıtlı imalat sanayi içinde dokuma, giyim eşyası ve deri sanayi sektöründeki mikro firmaların istihdama göre dağılımı, alt sektörlerdeki işgücü-işyeri dağılımı, ilçelerdeki işgücü- işyeri dağılımı, firmaların arasındaki nitel ve nicel bağlan incelenmiştir. Altıncı ve son bölümde ise elde edilen veriler doğrultusunda sonuçlar özetlenmiş, öneriler sunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
SMALL AND MEDIUM SIZE ENTERPRISES: SPATIAL DISTRIBUTION OF MICRO FTRMS IN TEXTILE, WEARING APPAREL AND LEATHER INDUSTRIES IN ISTANBUL SUMMARY The aim of this study is to describe the spatial distribution of Istanbul Chamber of Industry members micro firms in Textile, wearing apparel and leather industries at districts of İstanbul, to analyze and evaluate the relationship between firms and employment and locational determinants, quantative and qualitative networks. This study consists of six chapters. In the first chapter, the aim, the goal and the method of the study are explained. In the second chapter, it is determined that what the small and medium size enterprises (SMEs) mean in Turkey and in the world, the effects of macro-micro economy and globalization. The third chapter is determining mean, importance and enterprises policy of SMEs in European Union. The fourth chapter is determining the importance of SMEs in Turkey and adaptation of European Union. In addition, this chapter is also determining distribution of sectoral, firms, employment, gross added value and range of promotion certificate in manufacturing industry. In the fifth chapter distribution of sector and sub-sector firms, employment, hard-soft networks in textile, wearing apparel and leather industries of ISO members was analyzed and evaluated. In the sixth and final chapter, the results were summarized through the issues that had been derived and proposals were offered.