Kamu-özel sektör ortaklıkları ve konut üretimi
Public-private partnerships and housing
  1. Tez No: 151369
  2. Yazar: NİHAN HANZADE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE ÖZÜEKREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
KAMU-OZEL SEKTÖR ORTAKLIKLARI VE KONUT ÜRETİMİ ÖZET Türkiye Cumhuriyet'in ilanından bugüne kadar gerek konut alanında gerekse inşaat sektörü alanında çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Ancak özellikle son yıllarda yaşanan; ekonomik krizler, gelir dağılımında yaşanan dengesizlikler, uygulanan konut fînans sistemlerinde yaşanan başarısızlıklar, konut arzmdaki yetersizlikler ve yeterli kentsel arsa üretilememesi,... gibi nedenlerle konut gereksinimi özellikle düşük gelir grubu açısından legal konut talebi haline dönüşememektedir. Günümüze kadar getirilen yasalarla ve yapılan uygulamalarla çoğu zaman bu sorunun çözümlenmesine çalışılmışsa da, günümüzde artık kentleşme sürecine girmiş olan gecekondular; bu çözümlerin yeterli olmadığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle ülkemizde, sağlıklı kentleşmenin sağlanabilmesi yönünde alt gelir grubunun konut sorununun çözülmesine ilişkin daha etkin araştırmalar ve çalışmalar yapılmalıdır. Bu doğrultuda tez kapsamında konut üretiminde ve özellikle alt gelir grubuna yönelik konut üretiminde uygulanabilecek bir model olan kamu-özel sektör ortaklıkları incelenecektir. Belirlenen amaç doğrultusunda çalışmanın kapsamı ve problem alanının tanıtıldığı birinci bölümden sonra ikinci bölümde Türk inşaat ve konut sektörünün gelişimi, günümüze kadar yaşanan sorunlar ve bunlara getirilen çözümler; belirli dönemler içerisinde ele alınmaktadır. Bu doğrultuda, inşaat sektöründe yeni çözümleri gerektiren nedenler ve kamu-özel sektör ortaklıklarına duyulan gereksinim ortaya konulmaktadır. Üçüncü bölümde ortaklıları gerekli kılan inşaat sektörü özellikleri incelendikten sonra geniş bir bakış açısıyla; öncelikle inşaat sektöründe ortaklıklar daha sonra da kamu-özel sektör ortaklıkları detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu doğrultuda kamu-özel sektör ortaklıklarının faydalan ve diğer özellikleri, uygulama süreciyle beraber incelenmiştir. Dördüncü bölümde, konut üretiminde kamu-özel sektör ortaklıkları konusu incelenmiş, gerek dünyada gerekse Türkiye'de bu alandaki ihtiyaçlar ve kamu- özel sektör ortaklıklarım gerekli kılan nedenler ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda yurtdışındaki ve Türkiye'deki örnekler incelenmiştir. Beşinci bölümde kamu-özel sektör ortaklıklarrnm temel katılımcıları olan belediyeler ve inşaat firmaları ile bir alan çalışması yapılmıştır. Bu doğrultuda Türk inşaat sektörünün kamu-özel sektör ortaklıklarına ve özellikle alt gelir gruplarına yönelik konut projelerine bakış açılan elde edilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, sonuçlar değerlendirilerek konut sorununa çözüm oluşturabilecek kamu-özel sektör ortaklıklannın uygulanması konusunda devletin ve özel sektörün yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklara dair öneriler getirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
PUBLIC-PRIVATE PARTNERSHIPS AND HOUSING SUMMARY By many years Turkish construction and housing sector have had many problems. But in the last three or four decades the“housing need”can't be able to turn into the“housing demand”because of the inequality of income distribution, economic crisises, failures of housing finance systems, insufficient supply on housing unit production,... etc. These problems have been tried to be solve by different laws and applications, but the rapid urbanization of“gecekondu ”areas show that, that solutions are not sufficient. So that to provide a better urbanization more effective new studys and applications have to be make. By this way the public private partnerships on housing sector especially for low income housing are being examined in the thesis. In the first chapter the scope of the study and the problems are considered. Then in the second chapter the developing of Turkish construction and housin sector is examined by the periods from 1925 to today. By this way the problems of the sector and the need of the public private partnerships on housing sector are tried to be bring up. In the third chapter with an wide point of view the properties of the construction sector are considered that necessitates partnerships. Then the public private partnerships are considered in detail; the properties, types, advantages and application process of the public private partnerships are given. The fourth chapter is about the public private partnerships in housin sector. The reasons that require public private partnerships in housing area are tried to be reveal. By this way this subject is examined by the examples from the foreign countries. In the fifth chapter a fieldwork is made with the municipalities and construction firms in Istanbul. By this way with an questionnaire form the approachs of this groups are taken. As a result of this chapter the point of view of the Turkish construction to the public private partnerships is tried to be bring up. In the last part, by the the results of the fieldwork the need of the public private partnerships in Turkish construction sector is bring up and some suggestions are offered to be succeed on this subject. x