Atık kauçuklardan yapı malzemesi tasarımı
Designing building materials from scrap rubber
- Tez No: 151371
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Çevre sorunu günümüzde insanlığın en önemli problemlerinden biridir. Teknolojinin de gelişimiyle hızla sanayileşen dünyada ulaşılan çevre kirliliği gerçeği, geleceğimizi ve bizden sonraki nesilleri tehdit etmektedir. Tüketim miktarlarının inanılmaz boyutlara ulaşması, üretilen mamullerin çokluğu ve çeşitliliği sebebiyle tabiatta kısa bir periyodda dönüşemeyen malzemeler süratle birikmektedir. Sürekli artan atık malzemeler, etrafîmızda çöplüğe dönen bir çevrenin oluşmasına neden olmaktadır. Kauçuk; pek çok sanayi dalında önemli miktarlarda kullanılan ve yaygın bir şekilde tüketilen bir malzemedir. Ancak kauçuk ürünler çok uzun süre doğada yok olmadan kalmaktadırlar. Dolayısıyla tüketim süreci sonucu ortaya çıkan atik kauçuk sorunu çözüm üretilmesi gereken çok önemli bir problem olarak durmaktadır. Bu çalışmanın yapılış nedeni ve amacı varolan atik kauçuk sorununa bir çıkış noktası bulabilmektir. Kauçuk atıklardan bir şekilde yeni bir malzeme üretebilme ve böylece problem olan atıkları değerlendirme yolu ana hedef olarak seçilmiştir. Hazırlanan çalışma 3 ana bölümde toplanmıştır. Bu bölümlerin ilkinde kauçuk malzemesiyle ilgili araştırma ve incelemeler yapılmıştır. Diğer bölümde prototip olarak atik kauçuktan üretilen malzeme üzerinde deneyler yapılmıştır. Son bölümde ise ilk iki bölümde elde edilen bilgiler ışığında değerlendirmeler yapılıp yeni malzemenin en uygun kullanım alam, amacı ve şekliyle ilgili öneriler getirilmiştir. ilk bölümde kauçuk malzemesi incelenmiştir. Kauçuk hakkında temel kavramlar ve kauçuğun sanayiide kullanım tarihçesi araştinlmıştir. Daha sonra bu malzemenin doğal ve sentetik kauçuk olmak üzere çeşitleri incelenmiştir. Kauçuk türlerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri, elde edilişi ve sanayiide kullanım alanları detaylandınlmıştir. Kauçuğun; mastikasyon ve karıştırma, şekiUendirme ve vulkanizasyon olmak üzere üretim aşamaları incelenmiştir. Son olarak da bu bölümde kauçuk üretim ve tülsetiıninin karşılaştinlmasmdan yararlanılarak atik kauçuk miktarları yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Daha sonra ise atik kauçukların sınıflandırılması yapılmıştır. Bunun sonucunda; doğrudan kullanma, kimyasal özelliklerini değiştirerek yararlanma ve şeklini değiştirerek başka ürünler elde etme olmak üzere atik kauçukları değerlendirme metodlan incelenmiştir. Diğer bölümde ise atik kauçuktan üretilen yeni malzeme üzerinde çeşitli deneyler uygulanmıştır. Bu yeni malzemeye yoğunluk tayini, kapiler su emme tesbiti, sertlik tayini ve aşınma direnci saptanması deneyleri yapılmıştır. Çekme gerilmesi-uzama özellikleri tayini, ısı iletim deneyi, ses yutma katsayısının bulunması ve basınç altinda ezilme oranının hesaplanması malzemeyle ilgili yapılan diğer çalışmalardır. Son bölümde ise deneyler sonucu ulaşılan neticelerin değerlendirilmeleri yapılmıştır. Bu yeni ürün benzeri diğer malzemelerle karşılaştirmıştir. Bütün bu çalışmalar sonucu tasarlanan yeni malzemenin hangi özelliklere sahip olup nerelerde kullanılabileceği ile ilgili tesbitler ve öneriler ortaya konmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada dünyamızı ilgilendiren sorunlardan biri olan atik kauçuk malzemeler ve onların yeniden değerlendirilmesi meselesine tasarımcı gözüyle çözüm yolları aranmaya çahşılmıştir. Kısacası bu tez, önemli bir çevre problemini mimari bakış açısıyla çözebilme çabasıdır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, the environmental problems are the most important threats that are facing the humanity. Solid waste problem including products made of rubber like scrap tires and others are creating environmental pollution in the air and water. Huge tire piles caused largely by the active industry are the biggest threat to our daily life. Environmental Protection Agencies are working to put regulations to remove those scraps and on the other hand encourage related scientists to find ways and means to use them in the manufacturing of a new product. But the main objective is to create a sustainable market for those new products made from recycled rubber. In order to achieve this objective designers in the field of industry, construction and architecture are trying their best. In fact, they are making some serious progresses in their struggle. First of all, the scrap tires and other used rubber products has been burnt in cement kilns as fuel. This most commonly used method in the USA is called TDF; Tire Drive Fuel and it is widely accepted as the easiest way to get rid of the waste rubber. The second method is first shredding and then reducing the size of used crumb rubber to put them into an asphalt paving mix. Scientists have proved that through this operation better quality of asphalt pavement is produced. Contractors have excellent results in many States of the USA like Nebraska and California, They believe that rubberized asphalt not only recycles tires but also improves road quality. Another effective method of dealing with scrap tires is the method using them in the land fills. But this method has been outlawed in some regions because it still creates problem for environment. Scrap tires are shredded and grinded until you get crumb rubber in required size. Once you get this material it is an easy process to mix some amount of binders into it and give them a shape in the conventional presses. Through this method some roofing, shingles, and flooring material, mats and tiles, are produced. In addition to being environmentally friendly products manufactured with this method carry advantages over dominant products in the roofing and flooring markets. People still make research to produce something that could utilize the excess rubber to solve the growing problem of scrap tires for the environment. They believe that they are going to end up with products that are really useful. Recycled rubber crumb granules, when blended with equal soil and sand, provide a resilient shock absorbing surface that enhances the horse's footing, reduces the impact of falls, minimizes training injuries to the legs and hocks, and improve surface drainage. Since it minimizes injuries due to its shock absorbing nature it iswidely used in the children's play grounds surfacing. Also railroad crossings materials are made from 100 % used crumb rubber and utilized all over the world. New tire plants are using more recycled materials in the production of the new tires and of all parts associated with new vehicles. Fine grind rubber crumb is being used in several components in the manufacturing of new tires. The percentage of recycled rubber in the compound of the new tire may become as high as 10 % or more. The amount of 20.000 tons of rubber crumb, produced from scrap tires are supplied to new tire manufacturers every year. This number will continue to grow as more and more rubber crumb is utilized by the new tire manufacturers. Through the efforts and researches of this study, the trend will continue in providing material for the civil engineers and architects. So with the efforts of designers there will be created many new areas to use products made of recycled crumb rubber. XI