Sanal mimari tasarım stüdyosunda iletişim ve işbirliği için bir ortam önerisi
A collaborative environment proposal for the virtual design studio
  1. Tez No: 151370
  2. Yazar: TUĞBA SARE ÇEPNİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
SANAL MİMARI TASARIM STÜDYOSUNDA İLETİŞİM VE İŞBİRLİĞİ İÇİN BİR ORTAM ÖNERİSİ ÖZET Tasarım süreci bireysel bir süreç olduğu kadar, grup çalışmasına olanak sağlayan hatta uygulama süreci de içine dahil edildiğinde tasarımcıların ve farklı disiplinlerden uzmanların işbirliği yapmasını zorunlu kılan bir süreçtir. Bu çalışmada amaç tasarım sürecinde stüdyolarda grup çalışmasını irdelemek ve sanal tasarım stüdyosunda grup çalışmasını kolaylaştırmak ve grup içinde verimi arttırmaya yönelik bir işbirliği ortamı tasarlamaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde tasarım süreci araştırılmış ve tasarım sürecine farklı yaklaşımlar incelenmiş, bireysel yaklaşım, grup ve ekip çalışmaları anlatılmıştır. Bu bölümde ayrıca grup çalışmasının tasarıma katkıları, grup çalışmasında verimin arttırılması ve ortaya çıkabilecek sorunlar da incelenen konular arasındadır. Günümüzde mimarlık sürecinin ve mimari eğitimin önemli bir noktasını oluşturan tasarım stüdyoları ve günümüzde tasarım stüdyolarında, tasarımın temsilinde ve tasarım bilgisinin paylaşımında kullanılan bilgi teknolojileri tezin üçüncü bölümünde ele alınmıştır. Bu bölümde bilgisayar teknolojileri ile ilgili bilgi verilmektedir ve ağ teknolojileri ile tasarım sürecinde hangi dijital unsurların nasıl kullanılabileceği anlatılmaktadır. Bu bölümün tasarım stüdyoları kısmında ise tasarım stüdyoları üç kategoriye ayrılmıştır; Geleneksel tasarım stüdyoları, dijital tasarım stüdyoları ve sanal tasarım stüdyoları. Geleneksel tasarım stüdyolarında öğrenciler, yapı adası ölçeğinden detaylara inen bir süreçte alternatifler üretirler ve dönem sonunda bu alternatifleri çeşitli grafik araçları kullanarak somut olarak aktarmaya çalışırlar. Dijital tasarım stüdyolarında ise öğrencilerin bilgi teknolojilerine olan yatkınlıkları ve bu konudaki bilgileri tasarım süreci açısından yönlendirici olur. Görsel yöntemlerin mimarlık eğitiminde daha çok kullanılabilmesi amacıyla geliştirilen sanal tasarım stüdyoları eğitim aşamasının yanısıra mimari tasarımda, planlama sürecinde ve katılımcıların arasındaki etkileşimin ve iletişimin güçlendirilmesinde de bilgisayar destekli araçların kullanılmasında etkili olmaktadır. Dördüncü bölümde, bilgisayarla işbirliği ve iletişim için tasarlanan sanal ortamların özellikleri ve bu konuda yapılan çeşitli örnekler incelenmiştir. Bilgisayarlarla işbirliği için iletişimin nerede ve ne zaman yapıldığı ve iletişim sistemlerinin seçimi önemlidir. Grup üyeleri arasındaki iletişimin eş zamanlı yani aynı anda yapılması veya farklı zamanlarda bir işbirliğinin gerçekleşmesi gibi iletişimin aynı mekanda veya farklı mekanlardan sağlanıyor olması da farklı araçlar ve iletişim modelleri kullanımını gerektirir. Aynı şekilde iletişim modelleri de iletişimdeki zaman ve mekan ilişkisine göre sınıflandırılır. Bu modeller, e-posta, ilan tahtaları, yapılanmış ileti sistemleri ve video tabanlı sistemlerden oluşmaktadır. Bir işbirliği ortamında, tasarımcıların fikir alışverişlerini kolaylaştırıcı ve karara ulaşmada fikirlerini destekleyici bazı araçlara da ihtiyaç vardır. Bu araçlar genellikle eş zamanlı olmayanfakat aynı mekanlardaki grupların fikirlerinin kaydedilmesi için kullanılan tartışma araçları, yüzyüze yani eş zamanlı ve aynı mekandaki grupları desteklemek için toplantı odaları ve eş zamanlı fakat farklı mekanlardaki grupların tasarım toplantıları için kullanılan ortak çalışma alanlarıdır. Tasarım stüdyosunda sanal işbirliği ortamı ile ilgili çeşitli örnekler de 'Sanal Tasarım Stüdyosunda İşbirliği', 'Bilgisayarla İşbirliği ve İletişim için Tasarlanan Sanal Ortamlar' ve 'Sanal Kampus' başlıklarının altında incelenmiştir. Teknolojik gelişmelerin hayatımıza kattığı başka bir kavram da“kullanıcı arayüzü”dür. Bu konu 'Bilgisayar Ortamında İşbirliği Amaçlı Arayüzler' başlığı altında beşinci bölümde incelenmiştir. Kullanıcı arayüzünün tasarımı, bir arayüzün kullanıcılar tarafından benimsenebilmesi ve yaygmlaşabilmesi için tasarlanırken dikkat edilmesi gereken özellikleri ve tasarımda ortaya çıkabilecek problemler bu bölümde üzerinde durulan noktalardır. Eğer uygulama sonunda kullanıcı kendini mutlu hissediyorsa, o arayüz tutarlılık, doğallık, gereklilik, destekleyicilik ve esneklik özelliklerine sahip demektir. İşbirliği amaçlı kullanıcı arayüzlerinin uygulanacağı ortam olan aşkınortamlar ve bu ortamlar tasarlanırken kullanılabilecek yazılımlar da bu bölümün diğer konularıdır. Altıncı bölümde ASP (Active Server Pages) programlama dili ile sanal mimari tasarım stüdyoları için tasarlanan bir arayüz önerisi olan“TeamFace”tanıtılmaktadır. Farklı ortamlardaki öğrencilerin stüdyo yürütücüleriyle birlikte ortak bir ortamda tasarım yapmalarını amaçlayan bu arayüzde katılımcılar istedikleri zaman iletişime geçebilirler, ortak bir alanda eskiz yapabilirler, dosyalarım bu ortamda paylaşabilirler ve projelerini sunabilirler. Sonuç bölümünde tasarım sürecinde grup çalışmasıyla bilgi teknolojilerini ortak bir noktada buluşturan sanal ortamlarla örnek model kıyaslanmış ve modelin daha önceki çalışmalarla arasındaki farklar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A COLLABORATIVE ENVIRONMENT PROPOSAL FOR THE VIRTUAL DESIGN STUDIO SUMMARY Architectural design is a complex process during which the designer has to fullfill all the technical and aesthetic requirements in order to develop a successful solution. A designer can choose to achieve a solution to the design problem alone but the common way to satisfy all the criterias of the design problem is to collaborate and interact with other designers, people from different proffessions, suppliers, manufacturers and the client. With the development of communication, information and CAD technologies, today it is possible to represent design using digital tools, sharing it with other participants and have their opinions regardless of place and time. The aim of this study is to consider group work in design studios from different aspects and to design a virtual design studio that provides a collaborative environment with effective interaction and sharing of design information. In the second part the design process is examined from different approaches such as the individual approach, group approach and team approach. While the individual approach is about the designer's way of first defining and then finding a solution to the design problem alone, the group approach defines the design as a product that is developed with many ideas working in harmony. When there are many designers with different ideas trying to compromise, there are also many factors that can increase the effectiveness of the group work as well as that can spoil all the harmony. Team approach is necessary especially when the construction period is included in the design process. The designers have to work in teams with the experts from different proffessions in order to solve all the technical problems of the architectural design. The most important part of the architectural education is design studios and today the representation of the design alternatives by using the information technology is one of the major subjects in the design studios. In the third part of this study the different design studios and the network technology to find and share design knowledge and digital design media that is used to represent design are touched upon. Altough in traditional design studios these technologies are used in the least way possible, in digital design studios the students ability to use the information technology in order to represent design in the most efficient way is important. Other than representing the design, sharing it with other students and have discussions about it by using the network tecnology is the difference of the virtual design studios from the digital and traditional studios. In a virtual environment, communication becomes the central aspect of the design process. The fourth part consists of the ways to communicate in a virtual environment differing according to place and time. The selection of the tools and models of communication that is used for discussing, documenting and sharing the Vlldesign decisions change the quality of interaction among the users determining the success of the virtual environment. Also in this part there are examples of the virtual environments designed for different purposes using different communication tools and models. The design of the interface that meet the needs of the users is considered in the fifth part. User interface design is important as well as the function of the application with the way in which it provides that functionality. If the user is not happy while using the interface, the application will also be used less until another interface is designed that satisfies the users needs. User interface design is essential for the hypermedia applications including different types of media in one document. Also in this part there are three software programs that is used for the design of the user interfaces for various purposes. TeamFace that is introduced in the sixth part of this study is a proposal for a collaborative environment for the students from different parts of the world to design and share their design knowledge in a virtual design studio. In this studio students can interact with others whenever they want, can draw sketches with other participants on an electronic whiteboard and they can also present their designs in this area. The result part is the evaluation of the previous parts and the proposed model, TeamFace Vlll