Mimarlar için eğitim amaçlı bir veri tabanı modeli
An educational database model for architects
  1. Tez No: 151373
  2. Yazar: RANA ERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN MERT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bilgi Çağı olarak adlandırılan çağımızın, hızla artan bilgi miktarı ve giderek daralan ama öte yandan da derinleşen bilgi alanları, ancak gelişen iletişim ve bilgisayar teknolojilerinin olanakları ile karşılanabilmektedir. Bilgi teknolojileri adı altında toplanan bu teknolojik gelişmeler doğrultusunda, günlük yaşam ve bilimsel çalışmalar yön değiştirmekte; değişen toplumun yeni ihtiyaçları da bu alandaki çalışmaların ekonomik ve stratejik öneminin artmasına yol açmaktadır. Bu gelişmeler biraz gecikmiş de olsa, son yıllarda eğitim alanında ön plana çıkmaya başlamıştır. Devletlerin ve bilimsel kuruluşların yeni eğitim stratejileri, eğitimde gerçek bir yenilenmenin yeni teknolojilerin tüm olanaklarından yararlanarak gerçekleştirilebileceği esasına dayanmaktadır. Öte yandan, eğitim ve eğitimde verimlilik kavramı üzerine yapılan çalışmalarda,“öğrenen”kişi üzerine odaklanan bir bakış açısı yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmalarda, verimli bir öğrenmenin gerçekleşebilmesi için: öğrenen kişinin insiyatif kullanabileceği; kendini rahat ve sorumluluk sahibi hissedebileceği; motive edici çalışma ortamlarının sağlanması gerektiği, bu şekilde öğrenmenin yanı sıra kişisel beceri ve sezgilerin de gelişmesine olanak verilmiş olacağı belirtilmektedir. Sözü edilen gelişmeler doğrultusunda mimari tasarım alam, hem alan bilgisinin hızlı değişim ve gelişimi anlamında; hem de bu bilginin saklanması ve aktarılması anlamında ikili bir değişim geçirmektedir. Bu çalışmanın amacı: eğitim alanındaki yeni stratejilerin, gelişen mimarlık bilgisinin eğitimi bağlanımda uygulanmasına örnek bir model geliştirmektir. Birçok disipline ait bilginin bir çatı altında toplanmasını gerektiren mimarlık bilgisi ve sistematize edilmeye çok elverişli olmayan tasarım davranışı konusunda yapılan çalışmalarda varılan ortak görüşlerden biri: mimari tasarım bilgisinin aktarılmasında ve tasarım sürecinde, örnek yapıları inceleme ve görsel analojilerden yararlanma davranışının önemidir. Bu bağlamda, mimarlık tarihi ve tasarım eğitimi kapsamında, sürekli olarak güncellenen informel bir kaynağın tasarım eğitimine katkısı olacağı düşüncesiyle yola çıkılmıştır. xıBu amaçla, bilginin düzenli biçimde saklanması kadar iletimini kolaylaştıracak; öğrenen kişinin kendi stratejisi ile hareket etmesine izin verecek; motive edici; bilgiye erişimi cazip, hızlı ve kolay hale getirmeyi hedefleyen bir sistem önerilmektedir. Belirtilen ihtiyaçların karşılanması için: internet üzerinden erişilebilen; yazılı ve görsel mimari malzeme içeren görsel bir veritabanı uygulaması geliştirilmiştir. Bu şekilde, mimarlık öğrencileri ve mimarların, belirli bir amaç doğrultusunda araştırma yaparken kolaylıkla yararlanabileceği ya da belirli bir alana odaklanmadan sistemdeki tüm kayıtlan gözden geçirebileceği, eğitici bir ortam sağlanması hedeflenmektedir. Model, File Maker Pro 7 yazılımı kullanılarak geliştirilmiş, yine aynı yazılımın internet yayını için kullanılan bileşenleri ile web kullammma açılmıştır. Mimari yapılar, mimarlar, mimari imgeler, kullanıcı yorumları, mimari sözlük ve yardım modüllerinden oluşan bu sistemde, modüller arasında bilgi alışverişi ve serbest dolaşıma olanak verilmektedir. Modelin kullanıcısı sorgulama yapabilmekte; sorgulama sonuçlarım veya tüm kayıtlan bir arada ya da tek tek ve detaylı olarak görüntüleyebilmekte; belirlediği kriterlere göre sıralayabilmekte; incelemekte olduğu kayıtla ilgili diğer modüllerde yer alan ikincil bilgilere de kolaylıkla erişebilmektedir. Sisteme, örnek kayıt grubu olarak, mimarlık tarihi kaynaklarından elde edilen bilgiler girilmiş, sistemin daha çok kayıt eklenerek geliştirilmesi deneme yayım aşamasının sonrasına bırakılmıştır. Model, geliştirilme aşamasında test kullanımcıların önerileri doğrultusunda değiştirilerek geliştirilmiştir. Ancak, çalışmanın hizmete girmesinden sonra kullanıcılardan elde edilecek geri besleme ile sistem daha verimli ve etkili hale getirilebilecektir. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rapidly increasing amount of information and narrowing but deepening information fields of the new Information Era may only be met with the developing communication and computer technologies. In relation to these technological developments, which are unified as Information Technologies, everyday life and scientific studies have been changing direction and the new requirements of the changing society have been strengthening the economic and strategic importance of the studies in this newly defined field. Although it has been late a little bit, these developments have lately been coming forth in the education area. The new educational strategies, developed by the governments and institutions, are based upon the fact that: a real renovation in education will only be possible by taking the advantage of all possibilities of the new technologies. On the other hand, in recent studies on education and the concept of“efficiency”in education, a viewpoint, focusing on the“learner”, is being accepted widespread. It is stated that: in order to realize efficient learning: the learner must feel himself responsible and relaxed at the same time; have his own authority; and be motivated, in the learning environment. So that, in addition to learning, the possibility to improve personal capacities and intuitions will be supplied for the learner. Following the mentioned developments, the field of architectural design has been bidimensionally changing, including changes and rapid development in the field knowledge and the changes in storage and transfer of this information. The aim of this study is to develop a model for the application of the new educational strategies, within the context of education of architectural knowledge. As a result of the studies on architectural information, which necessitates the union of information of several disciplines; and the design behavior, which is not suitable for systematization: it is commonly accepted that: visual analogy and research on example projects play an important role in the transfer of architectural information and in design process. In xmthis context, the idea of providing an informal and continuously updated source, for architectural history and design education, has been the departure point of this study. In order to realize that, a system is proposed, with the aim of: the ease of transfer of information as well as its storage; motivation; the learner's development of his own learning strategy; rapid, easy and attractive information retrieval. A visual database application including visual and textual documents, which is accessed through internet, is developed. So that, an educational environment from which, the students of architecture and architects, may benefit for a specific research or a general tour among the overall records, is provided. The model is developed with the File Maker Pro 7 software, and is published on the web by using the internal publishing services within the same software. The model is composed of buildings, architects, images, comments, dictionary and help modules. Information exchange and free circulation among the modules is provided. The system user may perform queries; view query results all together in lists or one by one in forms; sort the records according to the chosen criteria and reach the secondary information in other modules, about any record. By now, limited information from architectural history resources is added to the system as a test group and the development of the system with the addition of other records is intentionally left to be done after the test publishing period. The model has been changed and developed according to the guidance of the test users during the development period. However, it will be more efficient and effective with the developments, based on the future feedback which will be taken from the users during the test publishing period. xiv