Lefke-CMC bakır madeni alanının endüstriyel miras kapsamında peyzaj parkı olarak değerlendirilmesi
Regeneration of Lefke-CMC copper mining area as a landscape park in the concept of industriel heritage
- Tez No: 151383
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUNDA YİRMİBEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
LEFKE-CMC BAKIR MADENİ ALANININ ENDÜSTRİYEL MİRAS KAPSAMINDA PEYZAJ PARKI OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bugün, dünyada sanayi devrimi yaşamış birçok ülke, üretimi sona ermiş endüstriyel elemanları geçmişe ışık tutmaları açısından bir kültür zenginliği olarak kabul etmeye başlamıştır. Günümüzde gelişen ve“endüstriyel miras”olarak adlandırılan bu kavram, endüstriyel elemanları korumayı ve yeniden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Endüstriyel peyzaj m bir parçası kabul edilen tesisler, ekipmanlar, ulaşım sistemleri ve yerleşim birimleri gibi birçok endüstriyel eleman, günümüzde mevcut şekliyle korunarak sergilenmekte ya da yeni fonksiyonlar kazandırılarak halkın kullanımına açılmaktadır. Dünyada uygulanan birçok projenin ortak yönü endüstriyel faaliyetlerin son bulmasıyla çevresel ve ekonomik yönden sıkıntıya düşmüş bölgelere eski canlılıklarım yeniden kazandırmak ve halkta endüstriyel tarih bilincini artırmaktır. Tez çalışmasında amaçlanan K.K.T.C.'nin Lefke bölgesinde yer alan ve bugünkü mevcut durumuyla bölge için çevresel bir problem teşkil eden Kıbrıs Maden Şirketi'ne (Cyprus Mining Corporation) ait alanların“endüstriyel miras”kapsamında peyzaj parkı olarak yeniden değerlendirilmesine ilişkin öneriler sunmak ve bölgeyi çevresel ve ekonomik yönden yeniden canlandırmaktır. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu hakkında genel bir giriş yapılarak, çalışmanın amacı, hazırlanış yöntemi ve kapsamı açıklanmıştır, ikinci bölümde“endüstriyel peyzajm endüstriyel miras kapsamında değerlendirilmesi”ile ilgili teorik bilgilere yer verilmiştir. Bu doğrultuda çalışma alam olan Lefke-CMC bakır madeni alanına örnek teşkil eden Emscher Peyzaj Parkı, Duisburg-Nord Peyzaj Parkı ve Güney Caradon Madeni ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü Lefke-CMC bakır madeni alam ile ilgili genel bilgileri içermektedir. Tez çalışmasının dördüncü bölümünde Lefke-CMC bakır madeni alanının“endüstriyel miras”kapsamında yeniden değerlendirilmesine ilişkin öneriler getirilmiştir. Bu bölümde öncelikle CMC ile ilgili öneri getirilecek olan endüstriyel kalıntılar saptanmış ve kalıntılar CMC maden işleme tesis alam, CMC maden kazı alanları ve CMC yerleşim birimleri olmak üzere üç başlık altmda ele alınmıştır. Çalışmada CMC maden işleme tesis alanının endüstriyel İdmliğinin vurgulanarak halkın sosyal, kültürel, dinlence ve spor ihtiyaçlarına cevap verecek bir parka dönüştürülmesi öngörülmüştür. Buna göre CMC tesis alam içinde bulunan mevcut yapılar ve endüstriyel kalıntılar için park alanına hizmet edecek yeni kullanımlar vıııönerilmiştir. Bunun yanında park için bir dolaşım planlaması önerilmiş ve çeşitli faaliyetlerin yer alması için uygun görülen alanlar belirtilmiştir. Son olarak park içinde bitkilendirilmesi öngörülen alanlar için öneriler getirilmiştir. CMC maden kazı alanlarının ve yerleşim birinılerinin, park alam olarak kullanılması öngörülen CMC tesis alam ile bağlantılı olacak şekilde yeniden değerlendirilmeleri ve sergilenmeleri önerilmiştir. Her üç alan için getirilen öneriler, dünyada endüstriyel miras kapsamda uygulanan ve tezde ayrıntılı şekilde incelenen örnek park projelerinden yararlanılarak ve alanın kendi özellikleri göz önünde tutularak yapılmıştır. Son olarak beşinci bölümde, tez çalışması ile ilgili varılmış olan sonuçlara ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Tezde yürütülen çalışmalar dünyada endüstriyel mirasm korunmasına ve yeniden değerlendirilmesine ilişkin projelerin hızla yaygınlaştığım göstermiş ve endüstriyel miras kapsamında uygulanmış örneklerden de faydalanarak, Lefke-CMC bakır madeni alanının endüstriyel kalıntılarının yeniden değerlendirilebileceğine ilişkin mevcut potansiyeli ortaya çıkarmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
REGENERATION OF LEFKE-CMC COPPER MINING AREA AS A LANDSCAPE PARK IN THE CONCEPT OF INDUSTRIAL HERITAGE SUMMARY Today, most of the countries that have passed through the industrial revolution have began to admit that industrial corporations that are not in use any more throws light on the past of a country as a cultural wealth. This concept which is developing worldwide is called“industrial heritage”. It aims to protect and provide reuse of industrial elements. Most of the industrial elements such as fields, equipments, transportation systems and residence areas are all parts of the industrial landscape and they are preserved and exhibited in their present condition or they are brought into use of public by gaining new funtions. A common point of most of the projects that have been practiced in the world is to vitalize the regions that have environmental and economic distress after the end of industrial facilities and to make people aware of an industrial history. The objective of the study is to make suggestions on the areas of Cyprus Mining Corporation, which is located on Lefke district of T.R.N.C. and which is an environmental threat with its present condition. Rearrangement of these areas in the concept of industrial heritage and revitalizing the region from the point of environment and economy are within these suggestions. The study consists of five chapters. In the first chapter, a general introduction about the subject including the objective, method and concept of the study is presented. In the second chapter theoretical information on“regeneration of industrial landscape in the concept of industrial heritage”is included. Emscher Landscape Park, Duisburg-Nord Landscape Park and South Caradon Mine are examined in detail as examples to the study field of Lefke-CMC copper mining area. The third chapter of the study includes general information on the Lefke-CMC copper mining area. The fourth chapter reviews suggestions on the reuse and regeneration of Lefke-CMC copper mining area in the concept of“industrial heritage”. Firstly, the industrial remains on which suggestions will be made are defined and examined under three titles as CMC general plant area, CMC mining areas and CMC residence areas. In the study, industrial identity of the CMC general plant area is emphasized and converting the area to a park which will fulfill the public's social, cultural, recreationaland sports needs is recommended. According to this, the present buildings and industrial machineries on the CMC general plant area are suggested to gain new functions in order to service for a park area. Adding to this, a circulation planning is suggested and suitable areas on which various facilities can be organized is pointed out. Finally, areas that are suggested as planting areas in the park are described. CMC mining areas and residence areas are suggested to be regenerated and exhibited with a connection to the CMC general plant area which is recommended to serve as a park. The projects which have been practiced in the concept of industrial heritage in the world is examined in detail in the study. These sample park projects and the original features of the CMC areas are determined for the suggestions given for each of the three areas. Consequently in the fifth chapter, the conclusion and evaluation of the study is provided. The investigation of the study showed that the projects concerning the protection and regeneration of industrial heritage have become widespread in the world. By using the sample park projects that have been practiced in the concept of industrial heritage, the present potential for the regeneration of the Lefke-CMC mining area's industrial remains is revealed. XI