Synthesis of linear and star block copolymers by atom transfer radical polymerization
Atom transfer radikal polimerizasyonu ilelineer ve yıldız blok kopolimerlerin sentezi
  1. Tez No: 151388
  2. Yazar: MELDA MISIRLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ATOM TRANSFER RADİKAL POLIMERIZASYONU İLE LİNEER VE YILDIZ BLOK KOPOLİMERLERİN SENTEZİ ÖZET Yıldız polimerler araştırmalarda üç boyutlu ve çok dallanmış yapılarından dolayı yıllardır ilgi çekmektedirler. Yıldız polimerlerin sentezi oldukça zorlu bir konu olup genellikle yaşayan polimerizasyon yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Kontrollü/“Yaşayan”Radikal Polimerizasyonunun son zamanlardaki gelişimi iyi tanımlanmış ve kompleks yapılı polimerlerin sentezi için yeni ve oldukça geniş bir yol açmıştır. Kontrollü/“Yaşayan”Polimerizasyon yöntemlerinin iyi tanımlanmış ve kompleks yapılı polimerlerin sentezinde birçok açıdan faydalar sağladığı bilinmektedir. Kontrollü/“Yaşayan”Radikal Polimerizasyonunun en önemli faydası yeni topolojilere, farklı kısımlarında yer almış çok çeşitli fonksiyonalitelere ve kompozisyonlara sahip yeni makromoleküllerin sentezine izin vermesidir. Kontrollü/“Yaşayan”Radikal Polimerizasyon yöntemlerinin arasında Atom Transfer Radikal Polimerizasyonu (ATRP) en etkili yöntem olup özel blok kopolimerlerin ve yıldız polimerler gibi kompleks yapılı polimerlerin sentezinde başarıyla uygulanmaktadır. Çünkü ATRP için çok etkili bir başlatıcı olan 2-bromopropanoat farklı polimerlerin uç gruplarına kolaylıkla yerleştirilebilmektedir. Bu çalışmada, yeni sekiz fonksyonlu bir başlatıcı olan 5,11,17,23,29,35,41,47-okta- rert-butil-49,50,51,52,53,54,55,56-oktakis-(2-bromopropioniloksi)kaliks[8]aren sentezlenip, AB tipli poli (tert-bütil akrilat-6- metilmetakrilat) ve poli (tert- bütil akrilat-ö-stiren) diblok kopolimerlerinin hazırlanmasında başarıyla kullanılmıştır. GPC (Jel Geçirgenlik Kromotografisi) ve 'H-NMR spektrumlanndan elde edilen sonuçlar sekiz kollu diblok kopolimerlerin ve bu sekiz fonksyonlu sisteme bir model teşkil etmesi için sentezlenen lineer diblok kopolimerlerin ATRP tekniğiyle başarıyla sentezlendiğini göstermiştir. ıx
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF LINEAR AND STAR BLOCK COPOLYMERS BY ATRP SUMMARY Star polymers have attracted much attention in research over the years due to their unique three-dimensional shape and highly branched structure. The synthesis of well- defined star polymers is a challenging task usually achieved by a“living”polymerization technique. The recent development of the controlled/“living”radical polymerization has opened up a new and potentially wide route to well-defined macromolecules. Controlled/“living”radical polymerization processes have proven to be versatile for the synthesis of polymers with well-defined structures and complex architectures. The most important benefit of controlled/“living”polymerizations is that they allow to prepare new macromolecules with novel topologies, varying compositions, and functionalities placed at different parts of macromolecules or various compositions of these. Among the CRP processes, atom transfer radical polymerization (ATRP) is the most efficient method and has been succesfully applied to the synthesis of special block copolymers and polymers with complex architectures such as stars because methyl 2-bromopropionate group, which is an efficient initiator of ATRP, can be easily introduced as the end group to different polymers. In the present work, novel octa-functional initiator, 5,1 1,17,23,29,35,41,47-octa-tert- butyl-49,50,51,52,53,54,55,56-octakis- (2-bromopropionyloxy) calix[8]arene was synthesized and used in the preparation of AB type poly (tert-butyl acrylate-i- methylmeth acrylate) and poly(tert-butyl acrylate-6-styrene) diblock copolymers. The monomodal shapes of the GPC (Gel Permeation Chromotography) traces and 'H-NMR spectrum showed that the octa-arm and the linear diblock copolymers which were prepared to set a model for the octafunctional system were succesfully synthesized by ATRP. Vlll