Trichlorocyanuric acid initiated atom transfer radical polymerization of methyl methacrylate
- Tez No: 151387
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRKAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
METİL METAKRILATIN TRIKLOROSİYANURİK ASİT BAŞLATICILIĞINDA ATOM TRANSFER RADİKAL POLİMERİZASYONU ÖZET Son yıllarda, kontrollü radikal polimerizasyon yöntemlerinin geliştirilmesine yönlenilmiştir. Kontrollü/ yaşayan polimerizasyonlar düşük molekül ağırlığı dağılımına sahip iyi tanımlanmış polimerlerin doğru fonksiyonalite ile sentezini sağlamaktadırlar. Kontrollü/ yaşayan polimerizasyonlara bir örnek olarak atom transfer radikal polimerizasyonu verilebilir (ATRP). ATRP, yapılan önceden belirlenmiş, çeşitli bileşimlerdeki maddelerin üretimine olanak sağlar. ATRP 'da, alkil halojenürler bir geçiş metali kompleksi tarafından sağlanan sürekli redoks reaksiyonu ile radikal üretirler. Bu grupları küçük moleküllere ya da polimerlere eklemek için birçok yöntem vardır. Bunlardan birisi, birçok başlatıcı gruba sahip küçük moleküllerden yıldız tipli polimerlerin sentezidir. Bu çalışmada, CuCl/ PMDETA katalizörlüğünde, trichlorocyanuric acid (üç kollu başlatıcı) başlatıcı olarak kullanılarak MMA'nın ATRP sistemi ile polimerizasyonu incelenmiştir. Dönüşümler gaz kromatografisi (GC) kullanılarak hesaplanmıştır. Polimerlerin molekül ağırlıkları ise, Gel Permeation Chromotography (GPC) kullanılarak belirlenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
TRICHLOROCYANURIC ACID INITIATED ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION OF METYL METHACRYLATE SUMMARY In recent years, the development of controlled radical polymerization methods has been a major trend. Controlled/ living radical polymerizations enable the synthesis of well-defined polymers with narrow molecular weight distributions, and precisely controlled functionalities. One such controlled/ living polymerization is atom transfer radical polymerization (ATRP). ATRP provides a number of aspects necessary to produce materials of variety of compositions with complex yet predetermined architectures. In ATRP, an alkyl halide generates radicals by the continuous redox reaction provided by a transition metal complex. Methods to attach these groups to small molecules or polymers are numerous leading to a variety of structural motifs. Among these is the synthesis of star polymers from small molecules composed of multiple initiating species. In this work, the polymerization of methyl methacrylate (MMA) mediated by CuCl/ PMDETA catalyst, in the initiation of trichlorocyanuric acid (trifunctional initiator) with the ATRP system was studied. The conversions were calculated from the gas chromatography (GC) and the molecular weights of the polymers were obtained from the Gel Permeation Chromatography (GPC). vm