Boğaz geçişleri seçeneklerinin incelenmesi
A Research on Bosphorus crossing alternatives
  1. Tez No: 151418
  2. Yazar: MEHMET TARIK DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜBEYDE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET istanbul'un iki yaka arası nüfus dengelerinin günden güne artarak değişmesinden dolayı, boğaz yolculuları diye tabir edebileceğimiz, bir yolculuk meydana gelmektedir, istanbul'un Anadolu yakası ile Avrupa yakasını birbirine bağlayan boğaz köprülerinin artık ihtiyacı karşılayamaması nedeniyle yeni çözümlere gereksinim duyulmuştur. Öncelikle Boğaz geçişlerinin şimdiki durumunu tespit etmek için İBB' nin hazırlamış olduğu Ulaşım Ana Planı verilerini ve Karayolları 17.Bölge Müdürlüğünden alınan mevcut köprü geçişleri verileri kullanılmıştır. 2010 yılındaki durumu tespit etmek için İBB' nin hazırlamış olduğu Ulaşım Ana Planı verilerini kullandık. Daha sonra trafikteki asıl problemin neler olduğu, nasıl bir boğaz geçişi olması gerektiğini İUAP' da ki genel kriterler ekseninde belirttik.Boğaz geçişi düşünülen alternatifleri ve kendi önerimizi tanıttıktan sonra, genel kriterler ekseninde bu alternatif geçişler birbirleriyle karşılaştırıldı. Boğaz yolculuklarının git gide artması ve güzergahı nedeniyle Marmaray Yüzeysel Metrosunun tam olarak ihtiyacı karşılayamayabileceği anlatıldı. Değerlendirme kısmında; maliyetleri, çevresel etkileri ve sistem çekiciliğini içeren 16 adet kriter ekseninde boğaz geçiş alternatiflerini karşılaştırmalı analiz metoduyla değerlendirdik. Bu değerlendirme sonuçlarına göre, yapımına başlanmış olan Marmaray sistemi en yüksek puanı aldı. Çift katlı köprü ve metro sistemi ise az farkla ikinci yüksek puanı aldı. Bu sonuçlar ekseninde; Marmaray sisteminin yapımına başlandığı ve ulaşım sistemlerinin geniş bir ağ olması gerekliliğinden dolayı ve günümüz şartlarında Çift Katlı Asma Köprüsü ile Söğütlüçeşme - Hasanpaşa - Altunizade - Gayrettepe'den geçen metro sisteminin yapılabilir olduğu ve Marmaray Yüzeysel Metrosu ile birlikte çalışabileceği ortaya çıkmaktadır. Önerilen bu metro sisteminin nasıl olması gerektiğine dair bazı detaylar vererek araştırma tamamlanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Population balance between two sides( Anatolian and European sides) of Istanbul changes day by day This leads to an increase in Bosphorus crossing commuters. Two Bosphorus bridges connecting to continents are not capable of serving transportation demand. As a result of this fact, alternative solutions are being searched First of all, all the reports prepared by IBB ( Metropolitan Municipality of Istanbul ) and 17 th District management of Highway Directorate are examined. Transportation master plan ( TMP )of IBB data are taken as basis to project the situation in the year 2010. Having drawn out all the parameters, the real problems in traffic and how Bosphorus crossing should be, are described in parallel with IBB TMP criteria. Alternative Bosphorus crossings and ours are described and compared to each other. Due to ever increasing demand and alignment issues, the Marmaray Surface Metro will not be a complete solution to Bophorus crossings. In the evaluation part; we made a comparative analysis for the crossing alternatives according to criteria that includes costs, enviromental effects and attractiveness of the systems. According to analysis results, Marmaray metro system takes highest mark and second system is the metro system with double deck suspension bridge. Marmaray metro system construction has been started, and an efficient transportation system must be in a network and economical. With these are in mind, a double-deck suspension bridge connected to a subway line between Söğütlüçeşme - Hasanpaşa - Gayrettepe which works in conjunction with Marmaray is applicable. This research was finished by giving the details of proposal subway system, which is recommended. Vlll