Cyprinus carpio'da malathion etkisinde lipit peroksidasyonu ve serum steroid hormon düzeylerindeki değişimler
Lipid peroxidatıon and the alterations of plasma steroid hormone levels after malathion exposure to Cyprinus carpio
  1. Tez No: 244117
  2. Yazar: DENİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, organofosfatlı insektisit malathionun Cyprinus carpio'da kortizol, estradiol ve testosteron salınımları, lipit peroksidasyonu ve glutatyon miktarlarına etkileri incelenmiştir. 1, 15, 30 gün süre ile 0.01 ppm, 0.05 ppm ve 0.1 ppm subletal malathion derişimlerinin etkisinde ve 15 gün pestisit bulunmayan ortamda bekletildikten sonra balıkların beyin dokularında nörotoksisite göstergesi olarak asetilkolinesteraz spesifik aktivitesi, oksidatif stresi belirlemek üzere glutatyon ve malondialdehit miktarları spektrofotometrik yöntemlerle, endokrin bozucu etkisini belirlemek üzere serumda kortizol, estradiol ve testosteron miktarları elektrokemilüminesans yöntemle belirlenmiştir.Asetilkolinesteraz aktivitesi denenen tüm deneme sürelerinde derişime bağlı olarak azalmıştır. Glutatyon miktarı düşük malathion derişimlerinde artarken malathionun yüksek derişimlerinin etkisinde azalmıştır. Malondialdehit ve estradiol miktarlarında dalgalanmalar meydana gelirken 15 gün pestisit bulunmayan ortamda bekletildikten sonra malondialdehit ve estradiol miktarları artmıştır. Kortizol miktarı ilk gün denenen tüm derişimlerde artmış, 15. ve 30. günlerde yüksek derişim etkisinde azalmıştır. Malathionun denenen derişimleri testosteron miktarları etkilemezken 15 gün pestisit bulunmayan ortamda bekletildikten sonra testosteron miktarı azalmıştır.Malathion etkisinde C. carpio'da hormon düzeylerinde bulunan azalmanın oksidatif stres kaynaklı olabileceği ilk kez bu çalışmada gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of malathion, organophosphate insecticide, on cortisol, estradiol and testosterone secretions, lipid peroxidation and glutathione levels were investigated in Cyprinus carpio. Fish were exposed to 0.01 ppm, 0.05 ppm and 0.1 ppm sublethal concentrations of malathion for 1, 15, 30 days and then recovery periods for 15 days were allowed. Acetylcholinesterase spesific activity was evaluated as a biomarker of neurotoxicity, glutathione and malondialdehyde levels were evaluated to determine oxidative stress by using spectrofotometric methods. Cortisol, estradiol and testosterone levels were measured to determine the endocrine disruption effects of malathion by using electrochemileminesans method.The activity of acetylcholinesterase decreased dose dependently at all exposure periods. Glutathione levels increased at the effects of low malathion concentrations while it decreased following exposure to high concentrations of malathion. Fluctuations were observed at malondialdehyde and estradiol levels, but, they increased after 15 days depuration period. Cortisol levels increased after all exposure concentrations for first day and decreased at 0.05 ppm and 0.1 ppm malathion concentrations for 15 and 30 days. Malathion didn?t affect the testosterone levels in the serum of C. carpio but, testosterone levels decreased after 15 days depuration period.This is the first study to evaluate both oxidative stress and bioindicators of reproduction in C. carpio exposed to malathion. It could be concluded that malathion has an oxidative stress-mediated endocrine disruption effect.