Ultrases ve marinasyon uygulamalarının kırmızı et kalitesi ve raf ömrü üzerine etkisi
The effects of ultrasound and marination treatment on meat quality and shelf life
  1. Tez No: 918736
  2. Yazar: IŞIL ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KAYAARDI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE UYARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Et ve et ürünlerinin proses basamaklarında güvenli üretim sağlamak amacıyla genel olarak termal teknolojiler uygulanmaktadır. Termal teknolojiler haricinde güvenirliği sağlamak amaçlı çeşitli antimikrobiyal ve/veya antioksidan katkı maddeleri de kullanılmaktadır. Bu bağlamda et ve et ürünlerinin işlenmesinde doğal bitkisel alternatif kaynaklarla yapılan marinasyon uygulamaları son yıllardaki literatür çalışmalarında dikkat çekmektedir. Bu çalışmada ultrases teknolojisi ile birlikte doğal bitkisel kaynaklardan soğan, kekik, zeytinyağı kullanılarak yapılan marinasyon işleminin et kalitesi ve raf ömrü üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ön denemeler ile yapılan optimizasyon sonucu belirlenen oranlarda soğan (%33,2), kekik (%3,6) ve zeytinyağı (%63,2) içeren marinatlar hazırlanarak kuşbaşı et örneklerine ultrasonik su banyosunda 20 dk ve 40 dk ultrases destekli marinasyon işlemi uygulanmıştır. Uygulama yapılan örneklerde 4°C'de 15 gün depolama boyunca fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizler yapılarak kalite özellikleri belirlenmiştir. Ultrases ve marinasyon işlemlerinin birlikte kullanımının 4°C'de 15 gün depolama sonunda kuşbaşı et örneklerinin pH ve su aktivitesi değerlerini (P>0,05) ancak nem ve pişme kaybı değerlerini kontrol grubuna göre önemli düzeyde azalttığı tespit edilmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
Thermal technologies are generally applied to ensure safe production in the processing stages of meat and meat products. In addition to thermal technologies, various antimicrobial and/or antioxidant additives are used to ensure safety. The use of natural plant-based alternative sources for marination methods in the processing of meat and meat products has gained attention in recent literature studies in recent years. This study aims to determine the effect of marination processes using onion, thyme, and olive oil as natural plant sources, along with ultrases technology, on meat quality and shelf life. For this purpose, marinades containing onion (33.2%), thyme (3.6%), and olive oil (63.2%) were prepared based on the ratios determined from preliminary trials, and ultrasonic treatment was applied to diced meat samples for 20 minutes and 40 minutes in an ultrasonic water bath. Physical, chemical, microbiological, and sensory analyses were conducted on the samples during a 15-day storage period at 4°C to determine quality characteristics. The combined use of ultrasound and marination processes did not affect the pH and water activity of chopped meat samples (P>0,05) after 15 days of storage at 4°C, but significantly reduced moisture and cooking loss values compared to the control group (P0,05).