Organik asit kullanımının etlik piliçlerde bazı performans kriterlerine etkisi
The effect of dietary organic acid on performance of broiler chicks
  1. Tez No: 151523
  2. Yazar: MÜZEYYEN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERDA OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ ORGANİK ASİT KULLANIMININ ETLİK PİLİÇLERDE BAZI PERFORMANS KRİTERLERİNE ETKİSİ Müzeyyen ÇETİNKAYA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof.Dr. Ferda OKAN Yıl: 2004, Sayfa: 39 Jüri: Prof.Dr. Ferda OKAN Prof. Dr. Hasan Rüştü KUTLU Prof. Dr. Ergün DEMİR Bu çalışma, yem katkı maddesi olarak yemlerine ayrı ayrı ve birlikte katılan farklı laktik ve propiyonik asit düzeyinin (%0.00, 0.15, 0.30) etlik piliçlerin canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi, yemden yararlanma, sıcak, soğuk karkas ağırlığı, karkas randımanı ve ileum Enterobacteriaceae populasyonuna etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Günlük 90 Ross 308 erkek civciv biri kontrol grubu, sekizi deneme grubu olmak üzere toplam 9 gruba ayrılmışlardır. Karma yemde üç farklı düzeyde laktik (0, 0.15, 0.30 ml/kg) ve propiyonik asit (0, 0.15, 0.30 ml/kg) ve deneme 3x3 faktöriyel düzende tertip edilmiştir. Civcivler 1-10. günler arası %24 HP, 3150 kcal ME/kg, 1 1- 23. günler arası %23 HP, 3281 ME/kg, 24-35. günler arası %21HP, 3312 kcal ME/kg, 36-42. günler arası %19.5HP, 3405 kcal ME/kg, besin maddesi içerikli yemlerle ad-libitum olarak yenilenmişlerdir. Çalışmada, yem tüketimi, canlı ağırlık artışı, karkas ağırlığı ve ileum Enterobacteriaceae sayısının farklı düzeylerdeki laktik ve propiyonik asit ve bunların karmasının yeme ilavesiyle etkilenmediği saptanmıştır (P>0.05). Denemenin 1. ve 4.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc/PhD THESIS THE EFFECT OF DIETARY ORGANIC ACID ON PERFORMANCE OF BROILER CHICKS Müzeyyen ÇETİNKAYA DEPERTMENT OF ANIMAL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Ferda OKAN Year: 2004, Pages: 39 Jury: Prof. Dr. Ferda OKAN Prof. Dr. Hasan Rüştü KUTLU Prof. Dr. Ergün DEMİR The present study was conducted to determine effects of dietary lactic and propionic acids on body weight gain, feed intake, feed efficiency, carcass weight, carcass yield, ileum Enterobacteriaceae populations of broiler chicks. Day- old, 90 Ross 308 male broiler chicks were divided into 9 dietary groups. 3 by 3 factorial design was employed with three levels of lactic acid (0, 0.15, 0.30 ml/kg) and three levels (0, 0.15, 0.30 ml/kg) propionic acid in the diet. The chicks were with prestarter diet (CP: 24%, ME: 3150 kcal/kg) from 1 to 10, starter diet (CP: 23%, ME: 3281 kcal/kg) from 11 to 23, grower diet (CP: 21% ME: 3312 kcal/kg) from 24 to 35, finisher diet (CP: 19.5 ME: 3405 kcal/kg) from 36 to 42 ad-libitum. The result showed that dietary organic acids had no significant (P>0.05) effects on feed intake, body weight gain, carcass weight and number of Enterobacteriaceae populations in ileum. However, feed conversion efficiency was found to be significantly different on 1st and 4th weeks of the study.