Sürdürülebilirlik kavramı ve mimari form üzerindeki etkisi
Sustainbility concept and its impact on the architectural form
  1. Tez No: 151564
  2. Yazar: DERYA EKİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Sürdürülebilirlik; toplumsal, politik ve ekonomik olarak bir bütün içinde değerlendirilmesi gereken bir kavramdır. Sürdürülebilir Mimari de bu bütünün bir parçası olmakta ve önemli bir sorumluluk üstlenmektedir. Çevresel sorunlara çözüm arayışları, ekolojik tasarımın ana konusudur. Yapılı çevreler, hem üretimi hem de kullanımı süresince önemli boyutta enerji tüketmektedir. Yapılı çevrenin korunumu için doğa ile kültürün, teknoloji ile insanlığın yeni birlikteliği kaçınılmazdır. Giriş bölümünde, ekolojik tasarım bilincinin oluşumu ve modernist paradigmaya karşı gelişimi aktarılmış, sürdürülebilirlik kavramının mimari tasarıma yansıyan yerel ve evrensel değerlerinin önemi vurgulanmış ve çalışmanın amacına değinilmiştir. İkinci bölümde, modernist düşüncenin arkasındaki kartezyen paradigma, toplumun yeniden yapılanması sürecinde teknolojiyi yücelten mimari anlayış ve makine estetiğine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, modernist hareketin sürdürülebilirlik kavramıyla olan ilişkisi karşılaştırmalı biçimde sorgulanmış, paralel ve karşıt değerleri belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, ekoloji terimi tanımlanmış, ekolojik paradigmanın oluşumunda etken kaos teorisi, gaia teorisi, ve sistemler teorisi incelenmiştir. Paradigmik değişimle paralel olarak gelişen ekoloji alanındaki toplumsal düşünce hareketlerine yer verilmiştir. Sürdürülebilirlik kavramı ekonomik, politik ve toplumsal bütünsel bir perspektiften tanımlanmaya çalışılmış, uluslararası platformda ve mimarlık kurumlarında kavramın ele alınış biçimi incelenmiştir. Beşinci bölümde, sürdürülebilirlik kavramının mimari form üzerinden okunma sürecinde önemli olan mimari ve anlam ilişkisi üzerinde durulmuş, sürdürülebilirlik kavramına ait değerlerin mimari formda yansıması ve mimari estetik üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, sürdürülebilir mimarinin görsel ifade biçimleri ve anlamlandırma tarzları ifade edilmiş, sürdürülebilir mimarinin etik ve estetik yönü değerlendirilmiştir. vuı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sustainability is a concept that must be commented within a whole as social, political and economical. Sustainable architecture is a part of this whole and take on the important responsibility. Seeking to solution to environmental problems is the mean subject of ecological design. The building environment have exhausted during their production and utilization. It is inevitable that 'new meeting' between nature and culture, technology and mankind to protect bulding environment. Introduction section; it had been expressed that the creation of ecological design and the improvement against modernist paradigm; had been pointed up reflecting local ve global values of sustainability concept to architectural design and had been refered the purpose of study. Second section; Cartesian paradigm as a extension of the modernist notion, the architectural mentality exalting to the technology while regulated society, and machine aesthetic had been defined clearly. Third section; it had been interrogated that the relation of between modern movement and sustainability and had been referred the counter or paralel values. Fourth section; it had defined that ecology term, examined chaos theory, gaia theory and systems theory as the factors to form ecological paradigm. The developing social thought movement in relation to ecology had been explained as parallel to paradigm change. Sustainability concept had been explained by aid of holistic perspective such as, economic, politic, and social. Fifth section; the relation architecture and meaning had been express in process that the reading of sustainable concept from architectural form, studied their impact on architectural aesthetic. In conclusion of this study, the models of visual expression and the meaning ways had been signified and the ethic and aesthetic aspect of architecture had been commented. IX