Bilgisayarda insan-makine etkileşiminin incelenmesi
Observation of man-machine interaction on computer
  1. Tez No: 151587
  2. Yazar: ÇİĞDEM BALÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
bilgisayarda insan-makine etkileşiminin incelenmesi ÖZET İçinde bulunduğumuz bu yüzyılda, mekanik ve elektronik araçlardaki teknolojik gelişmeler ile beraber, kontroi edilen sistemlerin yapılarının da daha karmaşıklaşması kapalı çevrimde insan operatöre verilen rollerin artmasını gerektirmiştir. Böylece insan-makine etkileşiminin, sistem performansı üzerindeki etkileri büyük önem kazanmıştır. Günümüzde ortaya çıkan bu yeni kontrol sistemlerinde insan operatörün kontrol çevrimindeki rolü; daha önceden tanımlanmış prosedürlerin uygulayıcılığını ve otomatik kontrol operasyonlarının yöneticiliğini yapmaktır. Bu işleri yaparken operatör, temeli algılamaya dayanan uzaktan kumanda cihazlarından (kontrol aygıtlarından), görsel ekranlardan ve halanın varlığını, neden kaynaklandığını anlamasına yardımcı olacak bazı sistemlerden faydalanır. İnsan-makine sistemlerinde insan operatör; değişen ortam koşullarına uyabilen, sisteme en uygun girişi belirleyebilen, karar verebilen bir bilgi işlem cihazı olarak çok fazla bilgi ve beceriye sahip olduğundan niceliksel olarak tanımlanmak için çok karmaşık olan bir kontrolördür. Bu sebeple kontrol teoriye dayanarak insan operatörün davranışlarını modelleyebiimek için 1950 li yıllardan bu yana pek çok araştırmalar yapılmış ve belirli bazı modeller oluşturulmuştur. Oluşturulan bu modeller sayesinde çeşitli çevresel ve psikolojik değişkenler ile beraber alkol, uyuşturucu, yorgunluk v.b faktörlerin de insan performansı üzerindeki etkilerini inceleme fırsatı olmuştur. Bütün bu bilgilerden faydalanılarak oluşturulan bu tezde ana amaç; Matlab 4.0 kullanılarak oluşturulmuş bir bilgisayar programı vasıtasıyla görüntü değişkenlerinin farklı değerleri için el ile kontroi sistemi performansını incelemektir. Farklı şartlar için sistem kararlılığını bozmayacak şekiide seçilen görüntü değişkenleri, insan operatörün kontroldeki yükünün azalmasını sağlarlar. Buna ilave olarak, aynı program kullanılarak kontrolü etkileyen diğer değişkenler olan; görev değişkenleri, operatör merkezli değişkenler, v.s de kısaca incelenmiştir
Özet (Çeviri)
OBSERVATION OF MAN-MACHINE INTERACTION ON COMPUTER SUMMARY In this century, by the effects of the technologicai developments at the mechanical and electronic devices the structures of the control systems have become more complicated and accordingly the importance of the human operator in the closed loop has increased. Thus, the effects of the man-machine interaction over system performance have gained huge importance. In this new control strategy, the role assigned in the control loop to the human operator is of executor of well-established procedures and of supervisor of automatic control operations. During these tasks, the operator benefits from the visual display units, accurate remote control systems (control devices) and decision support systems that help in the identification and diagnosis of malfunctions. In man-machine systems, the human operator is a too complex controller to be described quantitatively because of having so much knowledge and competency as a hierarchical, adaptable, optimalizing and decision making information processing device. Therefore, to model the behaviours of human operator based on control theory lots of research have been performed and some specific models have been formed since the 1950s. These models have given the opportunity of examining the effects of alcohol, drugs, fatigue etc. as well as environmental and psychological variables on human performance. The main aim of this thesis that is formed by using above-mentioned information, is to examine the system performance for different display variables by using a computer program based on Matlab 4.0. Display variables that are chosen in stability limits of the system for different conditions decrease the burden of human operator in the control loop. In addition, by the same programme the variables affecting the control, task variables, operator centred variables etc, has been briefly examined as well.