Samsun Çarşamba mavi kilinin sabit deformasyon hızlı konsolidasyon davranışı
Constant rate of strain behaviour of Samsun Çarşamba blue clay
  1. Tez No: 151592
  2. Yazar: ATİLLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞLAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
SAMSUN ÇARŞAMBA MAVİ KİLİNİN SABİT DEFORMASYON HIZLI KONSOLİDASYON DAVRANIŞI ÖZET Zeminler yüklendiği zaman yada gerilmeye maraz kaldığı zaman bilindiği üzere deformasyona uğrar. Uygulanan yükler altında zemin tabakasının sıkışmasının yükleme doğrultusunda meydana geldiği kabul edilmektedir. Bu sebep ile oturmalar tek boyutlu olarak çözümlenir. Mühendislik açısından oturmaların büyüklüğünün ve ne kadar süreceğinin bilinmesi gerekmektedir. Terzaghi 1923 yılında oturmaların hızını ve miktarını hesaplamak için konsolidasyon teorisini açıklayarak önermiştir. Klasik konsolidasyon deneyi yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat, klasik konsolidasyon deneyinde, suya doygunluk için ters basınç uygulanamayışı, sıkışma eğrisinin tam olarak elde edilememesi, deney süresinin uzun olması yüksek deformasyon hızları gibi sınırlayıcı yanları da söz konusudur. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacı ile günümüze kadar birçok yeni deney sistemi ve analiz yöntemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada klasik konsolidasyon deneyine göre üstünlükleri olan sabit deformasyon hızlı konsolidasyon deneyi ile klasik konsolidasyon deneyleri yapılmış elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Tez çalışmasında, Samsun - Çarşamba Havaalanı' mn uçuş pistinin inşa edildiği sahada, pistin KM 0+000 ile KM 0+500 arasındaki kesiminde, yapılan sondajlardan ve açılan araştırma çukurlarından elde edilen mavi renkli, yumuşak kıvamlı kil zemin incelenmiştir. Benzer numuneler üzerinde daha önce yapılan çalışmalarda, ikincil ve üçüncül sıkışmalar gözlemlenmiştir. Bu sıkışmaların sebebinin kil bünyesinde bulunan organik malzemelerden miktarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, Samsun-Çarşamba kili üzerinde organik madde miktarını yok etmek için, çeşitli yakma işlemleri gerçekleştirilmiş yakma işlemi sonucunda elde edilen malzeme üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca dane boyutunun değişmesi ile konsolidasyon özelliklerinin nasıl değiştiği incelenmiştir. Elde edilen yeni numuneler rowe hücrelerinde hazırlanmıştır. Numuneler üzerinde klasik konsolidasyon ve sabit deformasyon hızlı konsolidasyon deneyleri ile birincil konsolidasyon özellikleri incelenmiştir. İkincil ve üçüncül sıkışmalar, bu tezin kapsamı dışında tutulmuştur. Beş farklı tipte numune üzerinde toplam 6 adet klasik konsolidasyon ve 20 adet sabit deformasyon hızlı konsolidasyon deneyi yapılmıştır. Farklı hızlarda yapılan sabit deformasyon hızlı konsolidasyon deneylerinin sonuçları genellikle klasik deneyler ile uyum içerisindedir. Sabit deformasyon hızlı konsolidasyon deneylerinde, genellikle deformasyon hızı arttıkça, aynı gerilme değerleri için, oturma yüzdesinin azaldığı, boşluk suyunun basıncı ise arttığı gözlenmiştir. Kil yüzdesinin artması ile birincil konsolidasyon sıkışmalarının arttığı gözlemlenmiştir. xu
Özet (Çeviri)
CONSTANT RATE OF STRAIN BEHAVIOUR OF SAMSUN ÇARŞAMBA BLUE CLAY SUMMARY When soils are subjected to any additional loadings, they get deformed. Under these loadings, settlements occur through the loading direction. Therefore, the settlements are calculated in one dimension. From the point of an engineer, the amount of settlements and their durations should be well identified and measured. In 1923, Terzaghi proposed his own theory for measuring the duration and the amount of one dimensional consolidation. His practical theory, a.k.a. conventional consolidation test, is still universally in use. However, there are some disadvantages of this theory such as long duration of experiments, high deformation rates, and uncertain compression curves. Thus, various test apparatus and analysis methods have been developed up to now.. In this thesis constant rate of strain consolidation test and conventional consolidation tests were performed. The soil samples, which were acquired from Samsun- Çarşamba Airport site, are soft blue clay. Prevalent studies, which were conducted on those samples, revealed that secondary and tertiary compression behaviors were observed in creep tests. It is considered that the reason for these behaviors may likely be 8.5% organic content in the sample. Two types of ignited samples were reconstituted at a Rowe Cell in order to destroy the organic content. Furthermore, the variation of consolidation parameters were investigated with the variation of grain size distribution on reconstituted samples in another chapter. The secondary and tertiary compressions are not investigated in this study. 6 conventional tests and 20 constant rate of consolidation tests were performed on five type samples. Constant rate of consolidation test results held on different rates, are consistent with conventional consolidation test results. Generally, in constant rate of consolidation tests as the rate of deformation increases, compression ratio decreases and excess pore water pressure increases at the same stress levels. xin