Bölge ısıtmasında kullanılan bileşik ısı-güç üretim sistemlerinin enerji hesaplama ve ekonomik değerlendirme yöntemleri
Energy calculation and economic analysis methods of cogeneration systems in district heating
  1. Tez No: 151591
  2. Yazar: GÜLDEN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER DERBENTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bileşik ısı-güç üretim sistemlerinin temelini, atık ısıyı geri kazanma ilkesi oluşturmaktadır. Sistemde bir taraftan elektrik elde edilirken, diğer taraftan da elektrik eldesi sonucu ortaya çıkan atık ısı ve baca gazları, yerleşim bölgesinin ısınma ihtiyacını karşılamaktadır. Bu çalışmanın amacı; ısıtma sistemlerinin ekonomik çözümlemesini yapabilen bir bilgisayar programı yazmak ve bu program yardımı ile bölge ısıtma sistemini incelenmektir. Tezin birinci bölümünde, atık ısı geri kazanımı konusunda bilgi verilmiş ve bileşik ısı-güç üretim sistemleri tanıtılmıştır. Bu sistemlerin çalışma prensipleri açıklandıktan sonra karşılaştırılmaları yapılmıştır. Bileşik ısı-güç üretiminin günümüzdeki yasal çerçevesi incelenerek uygulamada karşılaşılan sorunlar açıklanmıştır. İncelenen yerleşim bölgesinde 5000 konut bulunmaktadır. Bu konutların ısıtma yükleri, derece-gün ve bin yöntemleri uygulanarak hesaplanmakta ve karşılaştırılmaktadır. Bu çalışmada üç ayrı ısıtma sistemi incelenmiştir. Birinci sistemde (A Sistemi), enerji santrali, bileşik ısı-güç üretim santrali ve santrale ilave olarak bir adet merkezi kazan dairesinden meydana gelmektedir. Bu sistemde, iki farklı yakıt (doğalgaz ve kömür) kullanılmaktadır. Kullanılan yakıt doğalgaz ise, enerji santrali gaz türbinli, kömür ise, buhar türbinli bileşik ısı-güç üretim sistemidir. İkinci sistemde (B Sistemi), bölgedeki konutların ısıtılması, doğalgaz yakan merkezi kazanlarla sağlanmaktadır. Üçüncü sistemde (C Sistemi), her apartman bloğunun altında bulunan ve doğalgaz yakan kazanlarla sağlanmaktadır. Hazırlanan program yardımı ile ısıtma sistemlerine ait, ilk yatırım giderleri, işletme giderleri, elektrik üretiminde elde edilen gelirler ve geri ödeme süresi hesaplanmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, A Sisteminin geri ödeme süresinin en uzun ve B Sisteminin geri ödeme süresi en kısa olmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cogeneration is the best sequential production of electricity and heat steam or useful work from the same fuel source. Cogeneration was used for many years in early power plants, but it had different names like by product power, district heating and process steam utilization. But the objective was the same to get the maximum energy from a unit of fuel at an acceptable cost. The purpose of this thesis is to write a computer program based on economic evaluating of district heating systems and to examine three different district heating systems with help of this program. In the first section of thesis, cogeneration concept is introduced, some definitions are explained and the most common cogeneration systems are presented. İn the following, lawful limitation of cogeneration plants were discussed and problems in practice was presented. And then, annual heating energy and fuel consumption of district that has 5000 residences was calculated by using degree-day and bin methods. Those results are compared. Three different heating systems are examined in this thesis. In the first heating system (A System), energy central consist of two components which are cogeneration system and heat center. Two kind of fuel (coal and natural gas) can be used in this system. When natural gas is used, energy central is named as gas turbine based on cogeneration plant, when coal is used, energy central is named as steam turbine based on cogeneration plant. In the second heating system (B System), energy central consist of two same heat capacity boilers with all the equipments. In the third heating system (C System), there is a boiler uses natural gas with all the equipments under the each apartment building. Initial capital investment, total operation cost, net income and payback period is calculated of the three different heating systems According to the results of computer application in parameters, the payback period of A System is the maximum and the payback period of B System is the minimum. As a result, with this study we understand that cogeneration systems are very powerful way of energy generation for district heating. As there are so many systems possibilities for an application. It is very important to recognize the application place and its demands and the capacity and the other properties of selected systems. x