Sazlık ortamdaki açık kanal akımında hız profilleri, türbülans özellikleri ve eğilmenin akıma etkisi
Velocity profiles, turbulance characteristics and bending effect on open channel flow through vegetation
  1. Tez No: 151594
  2. Yazar: AHMET OZAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEDAT KABDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
SAZLIK ORTAMDAKİ AÇIK KANAL AKIMINDA HIZ PROFİLLERİ, TÜRBÜLANS ÖZELLİKLERİ VE EĞİLMENİN AKIMA ETKİSİ ÖZET Bu tezde, batmamış sazlık içindeki açık kanal akımı ile ilgili deneysel bir çalışma sunulmuştur. Temel amaç, batmamış sazlıkların eğilmesinin, akım karakteristiği üzerindeki etkisini anlamaya çalışmaktır. Laboratuvar kanalında sazlıklar tabanla sabit açılar yapacak şekilde yerleştirilmiştir. Karşılaştırma sağlanması için tabana dik duran sazlık ve sazlıksız taban koşullan da test edilmiştir. Hız ve hız çalkantıları sazlık sonunda ölçülmüştür. Uygulanacak metot, karşılaştırmalı deneysel sonuçlan yani düşey hız, Reynolds gerilmesi ve türbülans şiddeti profillerini grafik halinde sunmak ve yorumlamak olacaktır. vın
Özet (Çeviri)
VELOCITY PROFILES, TURBULENCE CHARACTERISTICS AND BENDING EFFECT ON OPEN CHANNEL FLOW THROUGH VEGETATION SUMMARY This study presents an experimental work about open channel flow through emergent vegetation. The main concern is to understand the impact of bending of emergent aquatic plants on flow characteristics. Specifically, the bending of emergent vegetation is formed in laboratory flume conditions using stems bended with a constant angle with the channel bed. For comparison, vertically installed stems and unvegetated bed were also tested. Velocities and the velocity fluctuations were measured at the end of the vegetated region in downstream. The method is to visualize comparative experimental results namely the vertical profiles of streamwise velocity, Reynolds stress and streamwise turbulence intensity. IX