Çok katlı çelik yapılarda yatay yükleri taşıyan düzenlemelere kat sayısının etkileri
Effects of storey numbers for the arrangements bearing horizontal loads in multi storey steel buildings
  1. Tez No: 151595
  2. Yazar: İLTER ÇAÇUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÇOK KATLI ÇELİK YAPILARDA YATAY YÜKLERİ TAŞIYAN DÜZENLEMELERE KAT SAYISININ ETKİLERİ ÖZET Ülkemizde çelik taşıyıcı sisteme sahip yapılar endüstri yapılan dışında pek görülmezler, bununla beraber yüksek yapıların hemen hemen hepsi betonarme olarak inşa edilir. Oysa çelik yapılar deprem etkilerine sünek olduklarından dolayı daha iyi karşılık verirler. Yük taşıma kapasitesinin ağırlığa oram, çelikte betona göre çok daha büyük olduğu için, çeliğin özellikle yüksek yapılarda kullanılması, bina toplam ağırlığını, aynı zamanda deprem kuvvetlerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Yapımn yatay yüklerini taşıyan düzenlemelerin de yapının depreme karşı davranışını bire bir etkilediği bilinmektedir. Birinci bölümde, yapılan çalışmanın genel tanımı ve amaçlara değinilmiştir. İkinci bölümde binanın TS648 ve 1997 Deprem yönetmeliğine göre nasıl çözümleneceği, kesit boyutları ve bunlarla ilgili şartlar, deplasmanların sınırlandırılması hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde süneklikle ilgili temel esaslar verilmiş, malzeme ve kesit özelliğinin sünekliğe etkisi anlatılmıştır. Merkezi ve dışmerkez güçlendirilmiş çerçeve sistemlerinin gelişimi ve genel özellikleri, sünekliğe tesir eden etkenler, tasarım ve hesap kuralları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde yapılan sayısal örnekteki yapıların taşıyıcı sistemlerinin özellikleri verilmiştir. Bu özelliklere göre sistemlerin ikinci bölümde bahsedilen kurallara göre yapılacak hesaplarda seçilen katsayılar belirlenmiştir. Yapılara etkiyen düşey ve yatay yük analizleri verilmiştir. Yük kombinasyonları ve bu yük kombinasyonları sonucu oluşan en olumsuz yüklere göre elastik hesap yapılmıştır. Binaların çelik taşıyıcı sistemi elastik hesap yöntemiyle boyutlandmlmıştır ve metrajı çıkarılmıştır. Beşinci bölümde üzerinde çalışılan yapıların çeşitli özellMerinin karşılaştırmaları yapılmıştır. Kullanılan çelik miktarları karşılaştırmalı olarak verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF STOREY NUMBERS FOR THE ARRANGEMENTS BEARING HORIZONTAL LOADS IN MULTI STOREY STEEL BUILDINGS SUMMARY There are not so many buildings having steel structural systems in our country except for industrial building, however, almost all the high rise buildings are made of reinforced concrete. In fact, steel structures give better response to the effects of the earthquake loads since they are ductile. The ratio of bearing loads to the weight of material is much more greater in steel compared to concrete. Therefore using steel especially in high rise buildings decrease not only the total weight of the building, but also earthquake forces at an important rate. It is also known that the arrangements done for bearing horizontal loads of the building also affect the behavior of the building against the earthquake. In the first part, general description and purposes of the study are explained. In the second part, information is given for the calculation methods of the building in accordance with the TS648 and 1997 Earthquake regulation. Related section dimensions, conditions, limitations for the displacements are investigated. In the third part, the main principals of ductility, the effects of the material used and the section properties on ductility are explained. The development and general properties of the centrally and concentrally braced frame systems are explained. Factors that affect ductility are observed. Design and calculation rules are defined. In the fourth part, properties of the buildings taken into account are given. The coefficients are determined for the calculations performed according to the rules stated in the second part. The lateral and vertical load analyses affecting the buildings are given. Elastic calculation is performed according to the load combinations and to the most unsuitable loads resulting from these combinations. As a result, the steel bearing system of the building is fully designed and all of the dimensions are found according to the elastic calculation method. In the fifth part, miscellaneous properties of the buildings are examined. The amount of the steel used is given for comparison.