Uçucu küllü betonlarda kırmakum içeriğinin ve kür koşullarının beton özelliklerine etkisi
The effects of crushed sand content and curing conditions on the properties of the fly ash concretes
- Tez No: 151599
- Danışmanlar: PROF.DR. CANAN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Kendi başlarına bağlayıcı özellik göstermeyen uçucu küller, çimentonun hidratasyonu sonucu ortaya çıkan kireci kullanarak bağlayıcı özellik kazanmaktadırlar. Uçucu kül pek çok nedenden dolayı betonda kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları, işlenebilirliğe, dayanıklılığa ve uzun sürede dayanıma olumlu etki yapmasıdır. Diğer yandan çok ince malzeme içeren kırmakum daha dolu ve dayanımı yüksek bir beton üretilmesini sağladığı için betonda kullanılmaktadır. Böylece kırmataşın üretimi sırasında elde edilen kırmakum ekonomiye kazandırılmış olmaktadır. Bu çalışmada, uçucu küllü betonlarda kırmakum içeriğinin ve kür şartlarının beton özelliklerine etkileri araştırıldı. Bağlayıcı miktarının hepsi çimento olan normal beton ve uçucu kül/çimento oranı 0,30 olan uçucu küllü beton olmak üzere kırmakum/ince agrega oranları %0, %25, %50, %75, %100 olan toplam 10 seri beton üretildi. Bütün karışımlarda, bağlayıcı miktarı 300 kg/m3, su/bağlayıcı miktarı ise 0,65'te sabit tutuldu. 180+20 mm'lik bir çökme sağlamak için bir normal akışkanlaştırıcı kullanıldı. Her seride 3 adet 150mmx300mm boyutlarında silindir, 3 adet 100mmx200mm boyutlarında silindir ve 12 adet 70mmx70mmx280mm boyutlarında prizmadan oluşan 18 adet numune elde edildi. Bu numuneler, deney günlerine kadar 3 farklı kür ortamında tutuldu. Bir kısmı sürekli +23+2°C sıcaklıkta kirece doygun su içinde, bir kısmı ilk 7 gün ıslak çuval altında daha sonra +20°C sıcaklıkta ve %65±5 bağıl nemli laboratuvar ortamında, bir kısmı da sürekli +20°C sıcaklıkta ve %65±5 bağıl nemli laboratuvar ortamında tutuldu. Numuneler üzerinde standart basınç dayanımı, hızlı klor geçirimliliği, kılcal geçirimlilik, ultrases hızı, eğilme dayanımı ve eğilme deneyinden kalan numuneler üzerinde basınç dayanımı deneyleri yapıldı. Basınç dayanım deneyleri 28. günde sürekli +20±2°C sıcaklıkta kirece doygun su içinde kalmış 150mmx300mm boyutlarındaki silindir numuneler üzerinde yapıldı. Uçucu küllü betonların basınç dayanımlarının daha düşük olduğu gözlendi. Kırmakum içeriği arttıkça basınç dayanımlarının arttığı görüldü. 3 ayrı kür ortamında 90 gün saklanan 100mmx200mm bayutlarındaki silindir numuneler, 5 cm yüksekliğinde kesilerek disk haline getirildi ve hızlı klor geçirimliliği deneyinde kullanıldı. Kirece doygun su içerisinde saklanan uçucu küllü betonların hızlı klor geçirimliliklerinin normal betonlarınkinden çok daha düşük olduğu görüldü. Hem normal betonlarda hem de uçucu küllü betonlarda hızlı klor geçirimliliklerinin kırmakum içeriğinin artmasıyla azaldığı gözlendi. Yine 3 ayrı kür ortamında 90 gün saklanan 70mmx70mmx280mm boyutlarındaki prizma numunelerden 3 tanesi 3 eşit parçaya kesilip kılcal geçirimlilik deneyinde, 9 tanesi ise ultrases, eğilme ve basınç dayanımı deneylerinde kullanıldı. Betonların ultrases geçiş hızlarının, eğilme dayanımlarının ve basınç dayanımlarının kırmakum içeriğinin artışıyla arttığı gözlendi. Bu da, kırmakum içeriğindeki artışla betonlarınkompasitelerinin arttığını göstermektedir. Kür koşulları açısından incelendiğinde, normal betonlarda, laboratuvar ortamında saklanmış numunelerin deney sonuçlan diğer 2 kür ortamındaki numunelerin deney sonuçlarından olumsuz olmuştur. Uçucu küllü betonlarda ise, kirece doygun su içinde saklanan numuneler diğer 2 kür ortamında saklanmış numunelerden daha iyi sonuçlar vermiştir. Bu da, uçucu külün puzolanik reaksiyon için suya daha çok ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. xı
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF CRUSHED SAND CONTENT AND CURING CONDITIONS ON THE PROPERTIES OF THE FLY ASH CONCRETES SUMMARY Fly ash, that does not have cementitious properties itself, reacts with the calcium hydroxide given out at the hydration reaction of cement, and performs a binding property. Fly ash is used in concrete for many reasons. It increases the workability and has positive effects on durability. Fly ash concretes also have high, long-term strength. On the other hand, crushed sand which contains very fine materials is used in concrete to a better packed concrete with high strength. Thus, the crushed sand is a by-product that is obtained at the crushed stone production is put into use. In this study, the effects of crushed sand content and different curing conditions on the properties of the fly ash concretes were investigated. Concretes incorporating only cement as a binder were called normal concretes while the ones produced with a fly ash/cement ratio of 0,30 were called thetty ash concretes in the study. In all the mixtures, the binder content and water/binder ratio were kept constant at 300 kg/nv and 0,65 respectively. A normal plasticizer was used to maintain approximately the same slump of 180±20 mm. A total of 10 concrete series with the crushed sand/fine aggregate ratios of %0, %25, %50, %75, %100 were produced. In each series, a total of 18 specimens which consist of three 150mmx300mm cylindrical specimens, three 100mmx200mm cylindrical specimens and twelve 70mmx70mmx280mm prismatic specimens were obtained. The specimens were kept under three different curing conditions. Some of them were kept in +23±2°C water, some were kept under sacking at the first seven days then kept at +20°C and %65±5 moisture at the laboratory conditions, and some of them were kept permanently at +20°C and %65±5 moisture at the laboratory conditions. Compressive strength, rapid chloride permeability, capillar permeability, ultrasound pulse velocity, bending strength and compressive strengthen pieces remaining from the bending tests) tests were conducted on the specimens. Compressive strength test was applied at the 28th day on 1 50mmx300mm cylindrical specimens that have been kept permanently in +23±2°C water. It was observed that the compressive strengths of fly ash concretes were less than that of normal concretes. It was found that compressive strengths were increased with the increase in crushed sand content. 100mmx200mm cylindrical specimens kept in 3 different curing conditions were cut into discs of 5 cm height and used in rapid chloride permeability test. It was observed that rapid chloride permeability of fly ash concretes cured in water were less than that of normal concretes. It was also determined that rapid chloride permeability of both normal and fly ash concretes were decreased with the increase in crushed sand content. xnThree of the 70mmx70mmx280mm prismatic specimens cured in different conditions for 90 days were cut in three equal pieces and used in the capillar permeability test. The other nine samples were used in ultrasound pulse velocity, bending strength and compressive strength tests. It was observed that ultrasound pulse velocity, bending strength and compressive strength of the concretes were increased with the increase in crushed sand content. Considering the curing conditions, in the normal concretes, the results of the specimens fully kept under laboratory conditions were not as favorable as the ones kept under the other two curing conditions. Furthermore the specimens kept in water gave better results than those kept under the other two curing conditions. This means that the fly ash needs water for the pozzolanic reaction. xm