Değişken kesitli dairesel eksenli çubuklarda başlangıç değerler yöntemiyle burkulma yüklerinin bulunması
Determining buckling of circular rods of variable cross section by the method of initial values
  1. Tez No: 151600
  2. Yazar: SERDAR GÜVENÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REHA ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada, taşıma matrisinin hesaplanması için yaklaşık bir metot sunulmuştur. Taşıma matrisini elde etmek için, öncelikle bir diferansiyel denklem sisteminin çözülmesi gereklidir. Eğer incelenen problem geometrik olarak lineer olmayan bir özelliğe sahipse, bu diferansiyel denklem sisteminin analitik çözümü imkansızdır. Taşıma matrisinin çözüm olasılıklarmdan biri nümerik metotların kuUanılmasıdır. Bu metoda ait uygulamaları ispat etmek için, düzlemsel kesme kuvvetinin etkilerini göz önünde bulundurarak sabit enkesitli dairesel çubuğa ait taşıma matrisi elde edilir.Bu matris kullanılarak çeşitli destek tipleri için dairesel çubuğun burkulma yükleri bulunur ve bulunan değerler literatürde bulunan diğer sonuçlarla karşılaştırılır. Daha sonra bu yöntem farklı enkesite sahip dairesel çubuklar için de uygulanır. vuı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this paper an approximate method to calculate the Carry Over Matrix is presented. In order to obtain the carry over matrix analitically, a system of differential equation must be solved first. Analytical solution of this system of differential equations is generally impossible if the problem under investigation exhibits geometricalnonlinearity. One of the ways for calculation of the carry over matrix is to employ numerical methods. In order to demonstrate applications of this method the buckling carry-over matrix for a circular rod with constant cross section is obtained by taking into account the effect of in-plane shear force. The buckling loads of this circular rod are calculated for various types of supports by using this matrix and the results are compared with the literature. Then this procedure is applied to the circular rods with variable cross section. IX