Elastik zemine oturan çelik tel donatılı beton plakların tekil yük altındaki davranışının deneysel ve sayısal incelenmesi
Experimental and numerical analysis of steel fibre reinforced concrete ground slabs under point loading on elastic sub-base
- Tez No: 151598
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ELASTİK ZEMİNE OTURAN ÇELİK TEL DONATILI BETON PLAKLARIN TEKİL YÜK ALTINDAKİ DAVRANIŞININ DENEYSEL VE SYISAL İNCELENMESİ ÖZET Yapı sistemleri, dış etkiler artarak belirli bir limit değere ulaşınca kullanılamaz hale gelirler. Göçme sırasında yapı, genellikle malzeme ve geometri değişimi bakımından veya her iki bakımdan da lineer olmayan davranış gösterir. Gevrek bir malzeme olan betona çelik tel eklenerek sünekliği artırılarak plastik şekil değiştirme kapasitesi arttırılabilir. Çelik teller günümüzde endüstriyel zeminlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu zeminleri donatışız zeminlerle karşılaştırdığımızda çelik tel eklemenin darbe dayanımını ve tokluğu arttırdığı görülmüştür. Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmanın amacı değişen çelik tel oranı ve zemin sınıfı ile çelik telle güçlendirilmiş beton plakların taşıt yükü, makina ya da raf ayağını temsil eden tekil yük etkisinde davranışlarının ve göçme yüklerinin saptanmasıdır. Bunun için iki farklı tel oram içeren dört adet 3,0 x 3,0 x 0.15 m boyutlarında plak üretilmiştir. Plaklar 0.15 x 0.15 m boyutlarında çelik levha üzerinden hidrolik veren ile orta noktasından yüklenmiştir. Plaklar göçme yüküne kadar yüklenirken, plak üzerinde 16 noktadan 1/1000 mm hassasiyetinde sehim ölçümü yapılmıştır. Aynı zamanda belirli yük kademelerinde çatlak genişlikleri ölçülmüştür. Deney sonuçlarının karşılaştırılması amacıyla sonlu elemanlar yöntemi kullanan Ansys programı ile deney modelienmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL AND NUMERICAL ANALYSIS OF STEEL FIBRE REINFORCED CONCRETE GROUND SLABS UNDER POINT LOADING ON ELASTIC SUB-BASE SUMMARY Structures subjected to an increasing load have a nonlinear behaviour. Depending on their materialwise properties, they make plastic deformations at different levels before failure. The ductility of concrete can be increased by adding steel fibers which increase the plastic deformation capacity of the concrete Steel fibres are increasingly used in the ground slab structures. In comparison with non-reinforced floors, the addition of steel fibres results in a significant increase in the impact resistance and toughness. This MSc thesis is based on an experiment related with fibre reinforced cement composite ground slabs, and a numerical approach for modelling the experiment using the Ansys computer program. At the experiment stage four ground slabs with different steel fiber contents and different elastic subbase conditions were anaylzed. The slabs were 3.0 x 3.0 x 0.15 m in size, and were tested under an increasing point loading via a 0.15 x 0.15 m steel plate with a hydrolic jack. The deflections were measured within a precision of 1/1000 mm using 16 transducers which were placed on different points, while the slabs were loaded up to their failure capacity. Measurements related with crack openings were also performed at different levels of loading during the experimental process. The experiment was modelled to compare the theoretical results with the experimental ones, using Ansys which enables nonlinear finite element method analysis.