Yatay yüklü tek kazığın sonlu elemanlar yöntemi ile üç boyutlu nonlineer analizi
Three dimensional nonlinear analyses of laterally loaded single pile with finite element method
  1. Tez No: 151614
  2. Yazar: MELTEM ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu tözde, kohezyonlu ve kohezyonsuz zemin tabakalarında bulunan kazığın yatay yükler etkisi altında davranışları LUSAS Sonlu Elemanlar Programı kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada farklı olarak, kazık başı seviyesinden itibaren bir miktar zemin yerine sıkı kum dolgu yerleştirme durumunun kazık-zemin davranışına olan etkisi araştırılmıştır. Tez, yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde; yapılan çalışmanın zemin mühendisliğindeki yeri, amacı, önemi, ele alman problemin tanımı ve çözüm yöntemi verilmiştir.ÎMnci Bölümde, kazıkların genel kullanım amaçlarından bahsedildikten sonra, kazıklar; malzeme türlerine ve zemin içine yerleştirilme şekillerine göre sımflandırılrnıştır. Ayrıca kazık tipi seçimini belirleyen faktörler verilmiştir. Üçüncü Bölümde; yatay yükler altındaki düşey kazıklatın davranış esasları, yatay yüklü kazıklarda kabul edilebilir yük ve deplasman limitleri, kohezyonlu ve kohezyonsuz zeminlerde“Brinch Hansen Yöntemi, Broms Yöntemi, p-y eğrileri, Yatak Katsayısı Metodu, Elastik Ortam Yaklaşımı ve Karakteristik Yük Yöntemi”verilmiştir. Dördüncü Bölümde; Sonlu Elemanlar Yöntemi ile Lusas Programının kullanma esasları ve Lusas Sonlu Elemanlar Programında analizlerin yapılması için gereken data dosyasının içeriği açıklanmıştır. Beşinci Bölümde; oluşturulan kazık- zemin modeline ait sonlu eleman tipleri, sonlu elemanlar ağı, kazık ve zemin malzeme özellikleri verilmiştir. Aynı zamanda, farklı zemin şartlarına göre farklı kazık çapı ve kazık boyu analiz girdileri verilmiştir. Altıncı bölümde; yapılan analiz bulguları karşılaştırmalı grafikler halinde sunulmuştur. Son bölümde ise; bulgular değerlendirilmiş ve değerlendirme sonuçlarına göre; kohezyonlu ve kohezyonsuz zeminlerde kazık başı çevresine sıkı kum dolgu yapılmasıyla kazık deplasmanlarında önemli ölçüde azalma olduğu görülmüştür. xıv
Özet (Çeviri)
THREE DIMENSIONAL NON-LINEAR ANALYSES OF LATERALLY LOADED SINGLE PILE WITH FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY In this study, the behavior of laterally loaded single piles in cohesive and cohesionless soil conditions is determined by using Lusas Finite Element Program. Different from prior works, the load carrying capacity of the pile is discussed by altering the stifness of top layer of the soil. This study is analyzed with in seven chapters. In the First Chapter, the location of the analyzed problem in Geotechnical Engineering and the aim, importance and definition of the studied problem with its solution methods are examined. In the Second Chapter the application fields of piles and those facts that determine the pile type are defined. Also, the classification methods of the piles, according to their material properties and their installation methods take place in the same chapter. In the third chapter, the behavior of single pile under lateral loads, allowable lateral loads and displacements of laterally loaded piles and methods for calculating lateral resistance and acceptable displacements are given. There also, the calculation methods of“Brinch Hansen, Broms Methods, p-y Curves, Subgrade Reaction Approach, Elastic Theory and Characteristic Load Methods”are explained. Fourth Chapter is about the principles of Lusas Finite Element Program, which also includes the parts and the preparation of Lusas data file. In the Fifth Chapter, the criterias that are used to specify Pile-Soil Profile, like element types, material properties and finite element mesh are stated. An analysis showing the soil conditions affecting the length and the diameter of a pile is provided in the same chapter. In the Sixth Chapter, the results achieved are submitted and they are presented by graphics. Finally in the Seventh Chapter, an overall evaluation of the work is provided. According to the results, it is observed that the stiff layer near the ground surface increases the load capacity of a single pile appreciably in both soil types. xv