Fenolik schiff bazları ve substitue 2-(1H-pirrol-2-il)-benzoksazol
Phenolic schiff bases and synthesis of the substituted 2-(1H-pyrrol-2-yl)-benzoxazole
  1. Tez No: 151649
  2. Yazar: KADRİ GÖKHAN ÖZOKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENİZ KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Heterohalkalılar ve türevleri, biyolojiksel etkileri nedeniyle oldukça önemli bileşiklerdir. Bu nedenle son yıllarda, bu tür bileşiklerin sentezlenmesi için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Nitekim, halka üyesi olarak azot, kükürt ve oksijen gibi atomlarım içeren heterohalkalı bileşikler hem endüstrinin çeşitli alanlarında hem de tıpta yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar. Gerçekleştirilen literatür ve patent araştırmaları sonucunda, benzoksazol ve benzotiyazol bileşilderinin biyolojik aktivite gösterdikleri bulunmuştur. Bu sebeple, araştırmada pirrol çekirdeğini substituent olarak içeren yeni benzoksazol ve benzotiyazol türevlerinin sentezlenmesi amaçlanmıştır. İki aşama halinde yapılan çalışmanın birinci basamağında, pirrol-2-karboksaldehid, sırasıyla 2-aminofenol, 2-amino-4-metilfenol, 2-amino-4-ters-butilfenol, 2-amino-4-klorofenol ve 2-amino-4-nitrofenol ile susuz etil alkollü ortamda reaksiyona sokularak beş adet imin bileşiği sentezlenmiştir. İkinci aşamada ise, bu beş imin bileşiğinin, Mn(OAc)3.2H20'ın katalitik etkisiyle oksidatif halka kapanma reaksiyonları asetonitrilli ortamda gerçekleştirilerek bir dizi hetaril substitue benzoksazoller elde edilmiştir. Bu bileşiklere ek olarak, pOTol-2-karboksaldebid'in 2-aminotiyofenol ile olan reaksiyonundan da pirrol-2-substitue benzotiyazol bileşiği sentezlenmiştir. İmin bileşikleri ile heterohalkalı ürünleri oldukça iyi verimlerle elde edilmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapılan ultraviyole, infrared, nükleer magnetik rezonans ve kütle spektroskopisi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Anahtar kelimeler : Biyolojik Aktivite, Pirrol-2-karboksaldehid, İmin, Mangan triasetat, Benzoksazol, Benzotiyazol. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Heterocyclics and their derivatives are very important compounds due to their biological effects. Therefore, in recent years, very intensive studies for the synthesizing of mat kind of compounds have been done. Thus, the heterocyclics containing atoms such as nitrogen, sulfur and oxygen as a ring member are widely used both in various fields of industry and medicine. As a result of the data obtained from the literature and patent investigations, it has been discovered that benzoxazole and benzothiazole compounds show biological activity. Therefore, synthesizing of the new benzoxazole and benzothiazole derivates having pyrrole core was intended as the goal of this research. In the first step of the study which has been made as two stages, five imine compounds have been synthesized by the reaction of pyrrole-2-carboxaldehyde in the media of dry ethyl alcohol with 2-aminophenol, 2-amino-4-methylphenol, 2-amino-fers-butylphenol, 2-amino-4-chlorophenol and 2-amino-4-nitrophenol, respectively. As for the second step, a series of hetaryl substituted benzoxazoles has been obtained by the oxidative ring closing reactions of these five imine compounds with the catalytical effect of Mn(OAc)3.2H20 in the media of acetonitrile. Imine compounds and heterocyclic products have been obtained in rather good yields. The structures of all synthesized compounds have been clarified by ultraviolet, infrared, nuclear magnetic resonance and mass spectral methods. Keywords : Biological activity, Pyrrole-2-carboxaldehyde, Imine, Manganese triacetate, Benzoxazole, Benzothiazole. vn