12C+24Mg reaksiyonunun yeni bir potansiyel yaklaşımı ile incelenmesi
Examination of 12C+24Mg reaction about a new potatial aproach
- Tez No: 151681
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ DAĞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ill ÖZET 12C +MMg REAKSİYONUNUN YENİ BİR POTANSİYEL YAKLAŞIMI İLE İNCELENMESİ Bu çalışmada nükleer potansiyele ilaveten iki küçük toplam potansiyelle birlikte optik modelin çerçevesinde 12C +24Mg sisteminin elastik saçılmasını inceledik. 16.0-24.0 Mev deki laboratuar sisteminde deneysel veriler incelendi ve deneysel verilerle teoriksel sonuçlar arasında,optik modeli kullanarak mükemmel bir uyuşma elde ettik.Bu iki toplam potansiyel nükleer potansiyelin yüzeyinde bir derinlik oluşturur ve bu toplam potansiyellerin bu iki bileşenin içindeki genlik dağılımına karşılık gelen içindeki ve bariyer dalgalan arasındaki etkilere göre incelendi.Yapılanlar parlak ağır iyon reaksiyonlarının bölge yüzeyindeki nükleer potansiyelin son derece hassas olduğunu gösterdi ve iki toplam potansiyelin kullanımının bu sistem için optik model ile önceki hesaplamalardan makul bir ilerleme sağladı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EXAMINATION OF 12C + *Mg REACTION ABOUT A NEW POTATIAL APROACH We consider the elastic scattering of the 12C + 24Mg system within the framework of the optical model with two small additional potentials in addition to the nuclear potential.The experimantal data has beeen analyzed in the laboratory system from 16.0 to 24.0 MeV and excellent agreement between theoretical results and measured data is obtained by using this modified optical potential.The presence of two additional potentials induces a deepening at the surface region of the nucleer potential and the effect of these additional potentials is discussed in terms of the interference between the internal and barrier waves that correspond to a decomposition of the scattering amplitude into two components the inner and external waves. The present work shows that such light heavy- ion reactions are extremely sensitive to the shape of the nucleer potential in the surface region and the use of two additional potentials makes a plausible improvement on all the previous optical model calculations for this system.