Kahramanmaraş ili kıl keçilerinde kaşmir kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determinants of the quality cashmere from hair goat at Kahramanmaraş province
- Tez No: 151690
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZETMehmet Kflrsat ONER KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET KAHRAMANMARAŞ KIL KEÇİLERİNDE KAŞMİR KALİTE ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ MEHMET KÜRŞAT ÖNER Danışman : Doç.Dr. Sinan BAŞ Yıl : 2004, Sayfa: 46 Jüri : Doç.Dr. Sinan BAŞ Doç.Dr. Mustafa KIZILŞİMŞEK Yard.Doç.Dr. Ali KAYGISIZ Kahramanmaraş ve ilçelerinde, farklı yaş gruplarında ve farklı cinsiyetlerde keçilerin ince alt kılları taranarak toplanmış ve kaşmir kalite özellikleri bakımından değerlendirilmiştir. Kalite özelliklerinden randıman, kaba kıl ve yabancı maddelerden arındırılmış ve yıkanmış kaşmir örneğinin kirli ağırlığına % oram olarak alınmış, incelik ve ondulasyon OFDA cihazında, uzunluk USTER 100 cihazında, elastikiyet ve mukavemet FAFEGRAF cihazında ölçülmüş ve bu özelliklere örneklerin alındığı ilçe, keçilerin yaş ve cinsiyet grubu faktörlerinin etkileri incelenmiştir. Kaşmir kalite kriterlerinden randıman, incelik, uzunluk, elastikiyet, mukavemet ve ondulasyon özelliklerine ait ortalama değerler ve standart hataları sırası ile %88.62 ± 0.380, 15.43 ± 0.103 fim, 25.96 ± 0.432 mm, %43.80 ± 0.732, 2.28 ± 0.058 gr/den, 78.88 ± 0.726 deg/mm olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMehmet Kursa t ÖNER KAHRAMANMARAŞ SUTCU IMAM UNIVERSITY INSTITUTE NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE MSc THESIS ABSTRACT DETERMINATIONS OF THE QUALITY CHARACTERISTICS OF CASHMERE FROM HAIR GOAT AT KAHRAMANMARAŞ PROVINCE MEHMET KURŞAT ONER Supervisor: Doç.Dr. Sinan BAŞ Year : 2004, Page: 46 Jury : Assoc.Prof.Dr. Sinan BAŞ AssocProf. Mustafa KIZILŞİMŞEK AssistProf.Dr. Ali KAYGISIZ The soft down undercoat hair at different regrons ages and sex were dehaired and combed, and theese samples were evaluated in terms of quality attributes of cashmere. Cashmere output was the proportion of down cleaned and purified from guard hair and skin parts in the dehaired greasy undercoat, expressed as a percentage. Fibre fineness and fibre curvature were measured using the OFDA, and fibre length was determinated using the USTER 100, elasticity and resistance to compression were measured using the FAFEGRAPH. Observed data was analysed statistically according to the effects of different region, ages and sex. The means and standart errors of the quality characteristics of cashmere were found 88.62±0.380% for cashmere output, 15.43±0.103 um for fibre diameter, 25.96±0.432 mm for fibre length, 43.80±0.732% for tenacity and extension, 2.28±0.058 g/den for resistance, and 78.88±0.726 deg/mm for fibre curl.