Nil Tilapiası (Oreochromis niloticus)'nın Seyhan baraj gölünde kafes koşullarında tek cinsiyet yetiştiriciliği
Monosex culture of Nile Tilapia (Oreochromis niloticus) in cage conditionin Seyhan dam lake
- Tez No: 151777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT DİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu denemede 20-25g ağırlığa sahip, kışlatılmış Nil Tilapia {Oreochromis niloticus) 'sının karışık ve tek cinsiyet yetiştiricilik modellerinde, erkek ve dişiler arasındaki performans ( büyüme, v.b. ) farklılığı ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Çalışmada erkek, dişi ve karışık (erkek ve dişi ) gruplar olmak üzere 3 grup oluşturulmuş ve bu grupların kafes koşullarında 70 günlük ( Haziran- Eylül aylan arası) besi dönemi sonrasında elde edilen bazı performans kriterleri karşüaştınlmıştır. Besi dönemi boyunca balıklara günlük canlı ağırlıklarının %5'i oranında %45 ham protein içeren pelet yem verilmiştir. Su kalitesi ve balıklanıl ağırlıkları haftalık olarak deneme boyunca gözlenmiş ve ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
An evaluation comperative growth performances of male, female and mixed sex of overwintered Nile tilapia {Oreochromis niloticus) was carried out in triplicate in floating cages over a period of 70 days. The experiment was carried out from June to September 2003. Some growth performances of three groups were examined. Floating pellets were fed at 5% (b.wt. day", 45% crude protein) during the culture period. Water quality and fish growth were monitored weekly.