Açık-kaynak kodlu bir E-öğrenim platformu geliştirme
Development of an open source E-learning platform
  1. Tez No: 151778
  2. Yazar: MURAT KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEL CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ AÇIK-KAYNAK KODLU BİR E-ÖĞRENİM PLATFORMU GELİŞTİRME Murat KARA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİMDALI Danışman : Prof. Dr. Zeynel CEBECİ Yıl 2004, Sayfa : 56 Jüri : Prof. Dr. Zeynel CEBECİ Prof. Dr. Tamer KAYAALP Doç. Dr. Hamza EROL İnternet teknolojilerinin hızlı gelişimi ile birlikte eğitimin teknolojik alt yapısı da gelişmiş ve eğitim İnternet üzerinden çoklu bir ortamda sunulmaya başlanmıştır. Bu gelişme ile birlikte İnternet üzerinden eğitimin gerçekleşmesinde kullanılan e- öğrenim platformları önem kazanmıştır. Ülkemizdeki sanal eğitim platformları genellikle ticari kuruluşların ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Birkaç üniversitemizin kendi oluşturduğu platformların dışında hepsi ticari platformlardır. Ticari platformların gerek yüksek maliyetli olması ve gerekse de ihtiyaçları tam olarak karşılayamaması nedeniyle kurumlar kendi platformlarını geliştirme yoluna gitmişlerdir Yazılım geliştirme zaman ve iş gücü gerektiren zorlu bir süreçtir, bu zorlu sürecin aşılmasında ise açık-kaynak kodlu sistemlerin kullanılması veya geliştirilmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışma, yukarıda bahsedilen açığın giderilmesine yardımcı olmak ve aynı zamanda bundan sonra oluşturulacak olan açık-kaynak kodlu platformlar için örnek teşkil etmesi amacıyla geliştirilmiştir. Test aşamasında kullanımda olan açık-kaynak kodlu platformumuz GPL lisansı ile dağıtılmaktadır. Anahtar Kelimeler : E-öğrenim, E-öğrenim platformu, sanal eğitim, uzaktan eğitim, açık-kaynak II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER OF SCIENCE THESIS DEVELOPMENT OF AN OPEN SOURCE E-LEARNING PLATFORM Murat KARA ÇUKUROVA UNIVERSITY INSTITUTE OF BASIC AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE Advisor : Prof. Dr. Zeynel CEBECİ Year 2004, Page : 56 Jury : Prof. Dr. Zeynel CEBECİ Prof. Dr. Tamer KAYAALP Doç. Dr. Hamza EROL The technological infrastructure of education has been changed due to recent developments in Internet technologies and education started to be given by using multimedia environments over Internet. With these developments, E-leaming platforms in which education is given over Internet became important. The e- learning platforms in our country are generally the products of commercial institutions. Almost all of them are commercial platforms except the few that have been developed by the Universities. The commercial ones offer high costs and do not satisfy the needs exactly. Therefore, the institutions started to develop their own platforms. Software development is a hard process that requires time and labor force. To use and develop open source e-leaming platforms is gaining importance in overcoming this hard process. This study is developed to overcome the deficit that was mentioned in the paragraph above. Furthermore, we hope that this study will be an example for the open source platforms that will be developed in the future. Our open source platform is in test stage use and is distributed by GPL licence. Keywords : E-leaming, E-learnİRg platform, virtual education, distance education, open source III