ß - amilazın soya fasulyesinden saflaştırılması
Purification of soybean ß - amylase
  1. Tez No: 151789
  2. Yazar: GÖKÇEN BULUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYHAN TÜKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ 3 - AMİLAZM SOYA FASULYESİNDEN SAFLAŞTIRILMASI Gökçen BULUN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ KİMYA ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. S. Seyhan TÜKEL Yıh:2004, Sayfa:44 Jüri: Prof. Dr. S. Seyhan TÜKEL Doç.Dr: Güzide YÜCEBİLGİÇ Yrd. Doç. Dr. Hatice KORKMAZ GÜVENMEZ P - Amilaz (EC 3.2.1.2), nişasta molekülünün indirgeme yeteneği olmayan ucundaki a- 1,4 glikozidik bağlarının hidrolizini katalizleyen ve böylece maltoz ve P-limit dekstrin oluşumunu sağlayan bir enzimdir. Soya fasulyesi, tatlı patates, arpa buğday gibi bitkilerde ve bazı mikroorganizmalarda bulunur. P-Amilaz ekmek, bira nişasta, tekstil endüstrilerinde büyük öneme sahiptir. Özellikle nişastadan maltoz içeriği yüksek olan şurup üretimi için kullanılır. Çalışmada Ç.Ü, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nden sağlanan A 3935 kodlu soya fasulyesi örneklerindeki P-Amilaz saflaştınîmaya çalışılmıştır. Bu amaçla soya fasulyesi tohumlarına sırasıyla; homojenizasyon, ultrasantriföjleme, a-amilazm inhibisyonu, alginatla ilgi çöktürmesi ve diyaliz işlemleri uygulanmıştır. Aîginatîa ilgi çöktürmesi ve diyaliz sonunda enzimin spesifik aktivitesinin 15,9 kat arttığı belirlenmiştir. P-Amilaz için optimum pH, optimum sıcaklık, maksimum aktivite ve nişasta için Km değerleri sırasıyla pH=4,8, 50-55 °C, 1,99 U/mg, ve %6 olarak bulunmuştur. Anahtar kelimeler : p - Amilaz, Soya Fasulyesi, ilgi Çöktürmesi, Alginat.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS PURIFICATION OF SOYBEAN p-AMYLASE Gökçen BULUN DEPARTMENT OF CHEMISTRY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. S. Seyhan TUKEL Year: 2004, Pages: 44 Jury : Prof. Dr. S. Seyhan TUKEL Assoc. Dr. Güzide YUCEBILGIÇ Asist. Prof. Dr. Hatice KORKMAZ GÜVENMEZ P-amylase (EC 3.2.1.2) catalyzes the hydrolysis of a- 1,4 glycosidic bonds from non-reducing ends of starch molecules and thus produces maltose and P- limit dekstrin. This enzyme is found in higher plants such as soybean, sweet potato barley, wheat and some microorganisms, P-amylase has great importance in the baking, brewing, textile, fruit and starch industries. Especially, P-amylase is used for production of high maltose syrup from starch. In this study, P-amylase has been purified from soybean seeds encoded as A 3935 by Field Crops Department of C.U., Agricultural Faculty. For this purpose following procedures sequentially were applied by using soybean seeds: homogenization, ultracentrifiigation, inhibition of a-amylase, affinity precipitation with alginate and dialysis. Specific activity of P-amylase 15.9 fold increased after affinity precipitation with alginate. For P-amylase, optimum pH, optimum temperature, maximum activity and Km value were found as pH=4.8, 50-55° C, 1.99 6 %, respectively. KeyWords : P-amylase, soybean, affinity precipitation, alginate. II