Washington navel ve yafa portakal ile star ruby ve marsh seedless altıntop çeşitlerinin taze doğranmış dilimler halinde muhafazası
Storage of fresh cut sliced washington navel and yafa orange, star ruby and marsh seedless grapefruit cultivars
- Tez No: 151804
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUN AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ WASHINGTON NAVEL ve YAFA PORTAKAL, STAR RUBY ve MARSH SEEDLESS ALTINTOP ÇEŞİTLERİNİN TAZE DOĞRANMIŞ DİLİM MUHAFAZASI Sena TULUCU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİMDALI Danışman : Prof. Dr. î. Tayftın AĞAR Yıl : 2004, Sayfa : 57 Jüri : Prof. Dr. İ. Tayftın AĞAR Prof. Dr. Hasan FENERCÎOĞLU Prof. Dr. Turgut YEŞİLOĞLU Bu çalışmada Washington Navel ve Yafa portakal ile Star Ruby ve Marsh Seedless altıntop çeşitlerinin taze doğranmış dilimlerinin depolanması ve depolamanın dilim kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada depolamanın dilim kalitesi üzerine etkilerini görmek amacıyla 3 farklı zamanda kesim yapılmıştır. Bunlar, meyvelerin optimal derim zamanında derimi yapıldıktan hemen sonra; portakal çeşitleri 4 ± 0.5°C de %85-90 oransal nemde, altıntop çeşitleri 8 ± 0.5°C de %85-90 oransal nemde 2 ve 4 ay depolandıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Dilimlerde ağırlık kayıpları (%), suda çözülebilir toplam kuru madde miktarı (SÇKM, %), meyve suyu pH' sı, titre edilebilir asit miktarı (%), C vitamini içeriği, renk, tat, fizyolojik ve mantarsal nedenli bozulmalar (%) ve sızan su miktarı (%) analiz edilmiştir. Bu araştırmada, muhafaza açısından önemli olan kalite kriterlerinden ağırlık kaybında muhafaza süresi boyunca artmalar, titre edilebilir asitlik ve C vitamin içeriğinde ise azalmalar saptanmıştır. Dilimlerin tatlan ilk 18 güne kadar tüketilebilir durumdayken sonraki günlerde ticari olarak tüketilemez duruma gelmiştir. Dilimlerin bozulma düzeylerinde ise muhafaza süresi boyunca artmalar gözlenmiştir. Kalite kriterleri bakımından en iyi sonuçlar, derimden hemen sonra (0. ay) yapılan dilimlerden elde edilmiştir. Sonuç olarak Washington Navel ve Yafa portakal ile Star Ruby ve Marsh Seedles altıntop çeşitlerinin taze doğranmış dilimlerinin kalite kriterlerini koruyarak 18 gün süreyle muhafaza edilebileceği gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Portakal, Altıntop, Muhafaza, Dilim Muhafazası, Taze doğranmış.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS STORAGE OF FRESH CUT SLICED WASHINGTON NAVEL AND YAFA ORANGE, STAR RUBY AND MARSH SEEDLESS GRAPEFRUIT CULTIVARS Sena TULUCU DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLD2D SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. î. Tayfun A?AR Year : 2004, Pages : 57 Jury : Prof. Dr. İ. Tayfun A?AR Prof. Dr. Hasan FENERCİO?LU Prof. Dr. Turgut YEŞÎLO?LU In this study, storage of fresh-cut slices and effect of whole fruit storage on freshcut slice quality of Washington Navel, Yafa oranges and Star Ruby, Marsh Seedless grapefruit cultivars was investigated. To determine effect of storage on slice quality, fruits were cut at 3 different stages: a ) cutting right after optimum harvest, b ) cutting after whole fruit storage at 4 ± 0.5°C, RH 85-90 % after 2 and 4 months for oranges, c ) cutting after whole fruit storage at 8 ± 0.5°C, RH 85-90 % after 2 and 4 months for grapefruit. In fresh-cut fruit slices weight loss (%), total solible solids (%'TSS), fruit juice pH, titratable acidity, vitamin-C, slice color, flavor, physiological and fungal decays (%) and juice leakage (%) were investigated. According to our results weight loss have increased while titratable acidity and vitamin-C have decreased during the post cutting storage period. Taste of slices were acceptable until the day 18 and then they lost their commercial flavor. Decay percentage of slices have increased in parallel to the increase of the storage period. Best results were obtained from the slices prepared immediately harvest. In conclusion, cultivars of Washington Navel, Yafa oranges and Star Ruby and Marsh Seedless grapefruits were capable of keeping their freshcut slice qualities for a storage period of 18 days. Key Words : Orange, Grapefruit, Storage, Slice Storage, Fresh Cut. II