Sodyum hidrojen sülfit (NaHS) tedavisinin sıçanlardarastgele deri flebinin mikrosirkülasyonu ve sağ kalımıüzerine etkisi
The effect of sodium hydrogen sulfite (NaHS) treatment onmicrocirculation and survival of random skin flap in rats
- Tez No: 849948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERDAN SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Planlanan random fleplerin distal ucunda dolaşım sorunu görülmesi ve flep sağkalımının azalması bu fleplerin kullanımını sınırlandırmaktadır. Bir gazotransmitter olan hidrojen sülfürün (H2S) vazorelaksasyon, anjiogenezisi indüklemesi, şok durumunda doku perfüzyonunu artırması ve inflamasyonu baskılaması etkileri bulunmaktadır ve flep sağkalımını ve flepteki mikrosirkülasyonu artırabileceği düşünülmektedir. Amacımız, intraperitoneal NaHS uygulaması sonrası sıçanlarda artan H2S'nin planlanan random flebin sağ kalımını ve mikrosirkülasyonunu nasıl değiştireceğini incelemektir. Toplam 21 adet erkek Sprague Dawley sıçan her grupta yedi hayvan olacak şekilde kontrol grubu (enjeksiyon işlemi yapılmayan ancak cerrahi müdehale uygulanan grup), NaHS grubu (H2S donörü olan ve fizyolojik salin içinde çözülmüş NaHS (200 μg/kg/gün, 15 gün) enjeksiyonu yapılıp, cerrahi müdehale uygulanan grup) ve sham grubu (fizyolojik salin enjeksiyonu yapılıp (15 gün), cerrahi müdehale uygulanan grup) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Flep elevasyonundan sonra hayvanlar yedi gün boyunca takip edildi ve yedi gün sonra mikroanjiyografik görüntüleme gerçekleştirildi. Mikroanjiyografik görüntüleme sonrası hayvanlar sakrifiye edildi ve histopatolojik incelemeler gerçekleştirildi. NaHS uygulanan grupta flep oluşturulması sonucu oluşan nekrotik alanın boyutu gözle görülür şekilde düşük bulunmuştur. NaHS grubunda anjiyojenez, kontrol ve SF gruplarına kıyasla yüksek gözlenmiştir. NaHS uygulanan grupta epidermis tabakasının yeniden oluştuğu ve dermis tabakalarının normal morfolojik yapıda olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Circulation problems observed at the distal end of planned random flaps and the decreased survival of these flaps limit their use. Hydrogen sulfide (H2S), a gasotransmitter, is known for its effects on vasorelaxation, inducing angiogenesis, increasing tissue perfusion in shock states, and suppressing inflammation, and it is thought that it may enhance flap survival and microcirculation within the flap. Our goal was to investigate how elevated H2S levels in rats following intraperitoneal NaHS administration would alter the survival and microcirculation of a planned random flap. A total of 21 male Sprague Dawley rats were divided into three groups with seven animals in each: a control group (underwent surgical procedure but no injection was administered), an NaHS group (received injections of NaHS dissolved in physiological saline, a donor of H2S (200 μg/kg/day for 15 days), and underwent surgical procedure), and a sham group (received physiological saline injections (for 15 days), and underwent surgical procedure). After flap elevation, the animals were monitored for seven days, followed by microangiographic imaging on the seventh day. After microangiographic imaging, the animals were sacrificed and histopathological examinations were conducted. In the NaHS-treated group, the size of the necrotic area resulting from flap creation was found to be noticeably smaller. Angiogenesis in the NaHS group was higher compared to the control and saline groups. In the NaHS-treated group, regeneration of the epidermal layer and the normal morphological structure of the dermal layers were observed. Inflammation scores were significantly higher in the Control and Sham groups compared to the NaHS group (p=0.0001).