Myokard köprülerinin morfolojik özellikleri ve bu oluşumların bulunma sıklıkları konusunda incelemeler
  1. Tez No: 15186
  2. Yazar: SÜLEYMAN TUNA KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAPLAN ARINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Kalbin beslenmesini sağlayan koroner arterler epicardium ile myocardium arasında, subepicardial olarak ilerlerler. Ancak, değişen sıklıklarda görülmekle birlikte, bu damarlar myocardium altında da ilerleyebilirler. Bu yapılara myokard köprüleri adı verilir. Koroner dolaşımın hem sistol hem de diastolde olmasına rağmen, myokard köprüleri sistol sırasında değişik derecelerde lümenin daralması veya tamamen kapanmasına neden olarak myocardium'un beslenmesini bozmaktadırlar. Vak'anın sağlığında şikayete neden olmayabildiği gibi, ani ölümlere de neden olabilmektedir. Myokard köprüleri ile ilgili çalışmamızı 26 insan kal binde tüm koroner arterleri açarak gerçekleştirdik. 16 preparatta damarlar myokard köprüleri ile örtülmüştü. A. coronaria sin. üzerindeki köprülerin a. coronaria dext.'dakllerden üç kat fazla sıklıkta bulunduğunu gördük. En sık yerleşim %46,15 ile r. interventricularis ant. üzerindeydi. Köprülerin uzunlukları 2-42 mm. arasında değişiyordu. Bir kalpteki köprü sayısı da değişiklikler gösteriyordu. Biz bir kalpte en fazla üç köprü belirledik. Ayrıca sonuçlarımıza göre r. interventricularis ant. üzerindeki köprülerin uzunluğu, a. coronariasin.'nın başlangıç yerinden uzaklaşıldıkça azalıyordu. 48
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The coronary arteries supplying the heart are usually subepicardial -between the epicardium and the myocardium- in position. Occasionally, these arteries can be situated under the myocardium. These structures are called myocardial bridges. Although the coronary circulation carries on both at systole and diastole, the myocardial supply can be diminished at dif ferent degrees by systolic narrowing of the lumen of the arter ies due to myocardial bridges. This will end up with a sudden death or no complaint. The myocardial bridges were studied on 26 human hearts. All coronary arteries were dissected. In 16 cases, the arteries were overlapped by the myocardial bridges. The bridges on the left coronary arteries were present three times more frequently than that of the right coronary arteries. The most frequent location was on the anterior interventricular branch (46.15%). The length of the bridges were between 2 and 42 mm. They varied also in number on one heart. It was found 3 bridges at most on one heart. In this study, it was observed that the lengths of the bridges on the anterior interventricular branch were indirectly proportional to the distance from the origin of the left coronary artery. 49