Myokard köprülerinin morfolojik ve fonksiyonel özellikleri ile koroner arterlerle olan ilişkisinin yetişkin kadavra kalpleri ve anjiyografilerde değerlendirilmesi
Evaluation of morphological and functional features myocardial bridges and their relationship with the coronary arteries in adult cadaver hearts and angiographs
  1. Tez No: 163758
  2. Yazar: ZELİHA TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KAĞAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi (Tıp) Anahiiim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA 2005 Zeliha TOPAL ''Myokard köprülerinin morfolojik ve fonksiyonel ö/,ellikieri ile koroner arterierie olan ilişkisinin yetişkin kadavra kalpleri ve anjiyografilerde değerlendirilmesi“ Danışman: Doç. Dr. Ahmet Kağan KARABULUT Koroner arterler ve büyük dallan epikardium ile myokardiutn arasında. subepikardial olarak yağ dokusu içerisinde bulunurlar. Bazen kalp kası lideri bu damarların üzerinden demet halinde köprü gibi geçerler ve myokard köprüsü olarak adlandırılırlar. Yapılan çalışmalar myokard köprülerinin doğuştan var olduğunu ve onların gelişimlerinin, üzerinde bulunduğu damarın büyümesiyle yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Myokard köprüleri egzersiz sırasında damar duvarına baskı yapabilir, bu da myokardial iskemiye neden olur. Bu vakalarda myokard köprüleri, göğüs ağrısı atağı, myokard infarktüsü ve hatta ani ölümden sorumlu olabilir. Çalışmada 50 yetişkin kadavra kalbi ile 1321 anjiyografiden myokard köprüsü bulunan toplam 100 anjiyografı (%7.57) değerlendirildi. Kadavra kalplerinde tüm koroner arterler diseke edildi. Myokard köprülerinin lokalizasyonları ve çeşitli morfolojik özellikleri (uzunluk, kalınlık, kas liflerinin seyir yönü) belirlendi. Çalışılan materyalin 32 tanesinde hem tek hem de birden fazla myokard köprüsü görüldü (%64). Vakaların %87.3'ünde myokard köprüleri a. coronaria sinistra ve dalları üzerinde iken. a. coronaria dextra üzerindeki köprüler daha az sıklıkta idi (%12.7). Myokard köprüsü oluşumunun en sık görüldüğü yer a. coronaria sinistra'nm r. interventricularis anterior”uydu (%56.4). Köprülerin uzunluğu 1.68-47.55 mm, kalınlığı 0.18-3.29 mm ve köprü ile üzerinde seyrettiği damar arasındaki açı da 14°- 104° arasında değişiyordu. Anjiyografı değerlendirmelerinde ise myokard köprülerinin sıklığı, uzunlukları, yerleşimleri, yaş ve cinsiyetle ilişkileri araştırıldı. Sonuç olarak 107 adet myokard köprüsü bulundu. Bu köprülerin 15'i kadın, I9'u erkek olmak üzere toplam 34 bireyde baskıya bağlı olarak koroner darlığa neden olduğu gözlendi. Ortalama köprü 42uzunluğu 10.32 ± 4.62 mm olarak tespit edildi. Myokard köprülerinin en çok yerleşim gösterdiği kısmm a. coronaria sinistra"nm r. interventricularis anterior dalının orta bölümü olduğu saptandı (%83.18). Myokard köprülerinin görülme sıklığının yaş ile ve bu köprülerin neden olduğu darlık oranları iie köprü uzunluklarının cinsiyetle bir ilişkisinin olmadığı istatistiksel olarak belirlendi. Köprü uzunluğu ile arter üzerinde meydana getirdiği darlık (%) arasında pozitif yönlü belirgin bir ilişki saptandı. Myokard köprülerinin varlığı ile ilişkili olası klinik belirtiler göz önüne alınırsa, bu çalışma sonuçları klinik yaklaşımlarda faydalı olabilecek veriler sağlayabilir. 43
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S. U. Institute of Health Sciences Department of Anatomy (Medicine) Master Thesis / KONYA 2005 Zeiiha TOPAL“Evaluation of morphological and functional features myocardial bridges and their relationship with the coronary arteries in adult cadaver hearts and angiographs”Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet Kağan KARABULUT The coronary arteries and the majority of their branches are subepicardial, between the epicardium. and the myocardium, and embedded in fat. Sometimes, have regions in which a bunch of cardiac muscle fibers passes over those vessels like a bridge and called as myocardial bridge. Studies have shown that myocardial bridges are present from birth and their development is closely associated with the growth of adjacent artery. Myocardial bridges may cause compression of the vascular wall during exercise, which leads to myocardial ischemia. In these cases myocardial bridges can be responsible for anjinal attack, myocardial inlarction, and even sudden death. In this study. 50 adult cadaver hearts and 100 angiographs (7.57%) in which the myocardial bridge was detected out of 1321 angiographs were evaluated. All coronary arteries were dissected on cadaver hearts. The location and chosen morphological features (lenght, thickness, direction of muscular fibres run) of myocardial bridges were determined. Myocardial bridges, either single or multiple, were seen in 32 of the researched material (64%). The left coronary artery and its branches possess the myocardial bridges in 87.3% of cases, whereas the right coronary artery is overbridged less frequently (12.7%). The most frequent occurrence of the myocardial bridges was observed over the anterior interventricular branch of the left coronary artery (56.4%). The length of the bridges varied in the range of 1.68 - 47.55 mm, thickness 0.18 - 3.29 mm, angle between long axis of muscle fibres and long axis of the crossed vessel from 14° to 104°. The incidence, location of the muscle bridge and their relation with age and sex were evaluated in angiographic evaluations. As a result 107 myocardial bridges were detected. Amongst these. 34 bridges (15 female, 19 male) were observed to be 44causing coronary stenosis due to compression. The average bridge ienght was determined as 10.32 ± 4.62 mm. The myocardial bridges were mostly located over the middle section of the anterior interventricular branch of left coronary artery (83.18%). There were no statistical relationship between the incidence of myocardial bridges and age, and the relationship was not found between the rate of compression due to myocardial bridges and sex also. A positive significant relationship was confirmed between bridge Ienght and the rate of compression due to myocardial bridge. Considering the possible clinical semptoms related with the presence of myocardial bridges, the results of this study may provide useful data for clinical approaches. 45