Sade karbonlu çeliklerin borlanmasında, borür tabakası özelliklerine, karbon miktarının etkisi
The Effect of carbon quantity to the boride layer in the boriding of steels with simple carbon
  1. Tez No: 85782
  2. Yazar: CENGİZ ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
SADE KARBONLU ÇELİKLERİN HORLANMASINDA, BORÜR TABAKASI ÖZELLİKLERİNE, KARBON MİKTARININ ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Cengiz CİFCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Borlama malzeme yüzeyinde belirli sıcaklık ve sürelerde, bor yayındırma işlemidir. Borlama ile yüksek sıcaklıklarda çelik malzeme yüzeyine, bor yayındınlarak Fe2B ve/veya FeB fazlan içeren boriir tabakaları elde edilir. Çeliklerde bor yayınımıyla elde edilen tabakaların sertlik, aşınma ve korozyon dirençleri önemli miktarlarda arttınlabilmektedir. Borlu tabakaların özellikleri, borlanan malzemenin kimyasal bileşimine, borlama ortamı bileşimineâşlem sıcaklığına, işlem süresine, uygulanan ısıl işlemlere göre değişmektedir. Bu çalışmada sade karbonlu çeliklerin, sıvı ortam borlamasıyla elde edilen, borür tabakalarının yapı ve özelliklerine, karbon miktarının etkisi araştırılmıştır. Sade karbonlu çeliklerde alaşım elementi olarak karbon miktarının, borür tabaka kalınlığına, borür tabakası faz ve mikroy apışma, borür tabaka sertliğine olan etkileri araştırılarak incelenmiştir. Deneylerde elektrolitik demir, Ç.1010, Ç.1020, Ç.1030, Ç.1040, Ç.1050, Ç.1060, Ç.1090 çelik malzemeleri kullanılmıştır. Hazırlanan numuneler % 65 susuz boraks ve % 35 silisyum karbür, bileşimli sıvı banyoda 1000°C sabit sıcaklık ve 6 saatlik işlem süresince borlama işlemine tabi tutulmuştur. Daha sonra mikroyapı incelemeleri, mikrosertlik ve X- ışınları analizi yapılarak borlanan numunelerin özellikleri tesbit edilmiştir. Sonuçlar, deneysel ve teorik olarak karşılaştınlmıştır. Bilim Kodu : 6040202 Anahtar Kelimeler :Sade karbonlu çelikler, Borlama, Fe2B fazı, Mikrosertlik Sayfa adedi :91 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Remzi GÜRLER
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CARBON QUANTITY TO THE BORIDE LAYER IN THE BORIDING OF STEELS WITH SIMPLE CARBON (M.Sc. Thesis) Cengiz CİFCİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT Bonding is the bor diffusing treatment on the material surface with certain temperatures and periods. In boriding, bor is diffused on through the steel material surface with high temperatures and boride layers including Fe2B and/or FeB phases are obtained. In steels, the roughness, wear and corrosion resistance of the layers obtained via bor diffusion can be considerably increased. The characteristics of the borided layers vary with respect to chemical composition of the borided material, boriding medium composition, operation temperature, operation period and thermal operations applied. In this study, the effect of carbon quantity on the structure and characteristics of the boride layers obtained via boriding of the steels with simple carbon in liquid medium is searched. Moreover, the effect of the carbon quantity as an alloy element in the steels with simple carbon on the thickness phase and microhardness, and roughness of boride layer is searched and examined. In the experiments, electrolitic iron and steel materials as Ç.1010, Ç.1020, Ç.1030, Ç.1040, Ç.1Ö50, Ç.1060 and Ç.1090 were used. The prepared samples were treated with boriding operation in liquid bath with 65 % dry borax and 35 %silisiumcarbur compound under 1000°C temperature for 6 hours. Then, microhardness examinations and micro-roughness and X-rays analysis war performed and the characteristics of the borided samples were determined. The results were compared both experimentally and theoretically. Science Code : 6040202 Keywords : Steels with simple carbon, Boriding, Fe2B phase,Microhardness Number of pages : 91 Thesis Instructor : Asst. Prof. Remzi GÜRLER