Toz metalurjisi yöntemi ile üretilen sade karbonlu çeliklerin statik deformasyon yaşlanması davranışlarının incelenmesi
Investigation of static strain aging behaviors in low carbon steel produced by powder metallurgy
- Tez No: 568380
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Toz Metalurjisi yöntemi ile üretilmiş % 0,4 C'lu çeliklerin deformasyon yaşlanması üzerine tavlama sıcaklıklarının etkisi incelenmiştir. Bu amaçla saf demir tozuna, ağırlıkça % 0,4 oranında doğal grafit tozu ve yağlayıcı olarak ise ağırlıkça % 0,3 çinko stearat ilave edilmiştir. Yapılan toz karışımları, soğuk olarak tek etkili kalıpta 700 MPa presleme basıncında ve oda sıcaklığında şekillendirilmiştir. Ardından 1180 ºC'de saf argon gazı atmosferi altında 30 dk boyunca sinterlenme işlemine bırakılmıştır. Sinterlenme işlemi sonrasında üretilen düşük karbonlu toz metal çeliklere %4 oranında ön deformasyon uygulanmıştır. Ardından 200, 300 ve 400ºC'de tavlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Yapılan deformasyon yaşlanması sonrası, toz metal çeliklerin; mikroyapı, sertlik, kırık yüzey ve çekme özellikleri araştırılmıştır. Statik deformasyon sonucunda en yüksek akma dayanımı ve sertlik değeri 200 ºC'de statik deformsyon yaşlanması uygulanan numunelerde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of annealing temperatures on strain aging of 0.4% C-steels produced by powder metallurgy was investigated. For is purpose, 0.4% by weight of natural graphite powder and 0.3% by weight of zinc stearate were added to pure iron powder. The powder mixtures were shaped as cold in a single acting mold at a pressing pressure of 700 MPa and at room temperature. It was then left to sinter at 1180 ºC for 30 min under the atmosphere of pure argon gas. 4% pre-deformation was applied to the low carbon powder metal steels produced after the sintering process. Then, annealing was carried out at 200, 300 and 400ºC. After deformation aging, powdered metal steels; microstructure, hardness, fracture surface and tensile properties were investigated. As a result of static deformation, the highest yield strength and hardness were observed in 200 ºC carried out static strain aging specimens.