Traktör arka aks mili bilezik sıkı geçme bağlantılarının sökülme kuvvetinin artırılması
  1. Tez No: 1519
  2. Yazar: MUSTAFA ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ TUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ill Ö Z.E T Makina dizayn ve imalatında, bilhassa döndürme momenti taşı yan transmisyon elemanlarının bağlantı şekilleri arasında, sıkı geçme bağlantıları önemli bir yer tutmaktadır. Traktörlerde de sıkı geçme bağlantısı çok sayıda ve derişik bölgelerde kullanılmaktadır. Arka tekerleklere hareket ileten, aks milinin eksenel hareketini önleyen bileziğin, aks miline bağlantı şekli de bir sıkı geçmedir. Aks milinin sadece eksenel yönde hareketine mani olan ve moment taşımayan bilezik, zaman zaman, sıkı geçme bağlantısı bozularak.yerinden oyna makta ve çıkmaktadır. Önemli derecede maddi ve manevi kayıplara sebeb olan bağlantıdaki bozulmaların önlenebilmesi ve bağlantı mukavemetinin yükseltilebilmesi ancak bağlantıyı teşkil- eden elemanlar ve bu elemanlara etkiyen kuvvetlerin durumlarının incelenerek daha da iyileşt irilmesi ile mümkün olacaktır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada aks mili-bilezik sıkı geçme bağlantısının sökülmesine sebep olan eksenel kuvvet durumu ile mil ve bilezik üzerine etkili olan gerilmeler incelen miştir. ' Konunun anlaşılması bakımından önce bağlantıyı mey dana getiren ve transmisyon elemanları içerisinde en önemli yeri tutan miller ve akslar hakkında bilf,,i verilerek kuvvet durumları ve dizayn şekilleri üzerinde durulmuştur.Daha sonra aks mili-bilezik bağlantı şekli olan sıkı geçme bağlantıları incelenmiştir. Bu kısımda sıkı geçme bağlantılarının esası, bağlantıya etki eden i'aktörler ve bağlantıyı teşkil eden elemanlar üzerine etkiyen kuvvet ve gerilmeler ile şekil değiştirme analizleri incelenmiştir. En son bölümde ise 3610 tipi Ford marka traktör aks mili bilezik bağlantısının sokülebilmesi için bağlantı üzerine etkimeni gerekli eksenel kuvvet miktarı, değişik sıkılık ve bağlantıda etkili uzunluk durumları için, hesaplanmıştır. Ayrıca yedi adet aks mili- bilezik bağlantısı üzerinde yapılan deney neticesi bulunan eksenel kuvvet miktarları hesapla bulunan değerlerle karşılaştırılmış ve bu kuvvetin yükseltilebilmesi için alınması
Özet (Çeviri)
summary The press fitted connections are widely used, in design ing and producing of machines and also tractor production, as a connection method. In the tractor power transmission nystom, the ring prevents the axial“movement c>f the rear axlo shaft which.we have studied on. The axle shaft trans- I niit:s the torque from the d i f erential gears to the roar wheels. The ring is connected on the shaft with a press fit. Sometimes a failure occurs at the connection, so the ring g-ets loose.r and breaks the connection, This failure causes much spend of money. This failure can be prevented and the strength of the connection can be increased by m alee - ing the member's material of the connection strdhger and working harder on the forces being affecting on the connection, la this thesis consisting of three parts, £h,a axial force causing the failure of the cpnnection and the strains affecting members of the cpnnection, have been studied. To make the subject more understandable some information on the shafts and axles taHin^ the first place ampung^the transmission elements has been given., âbovıt t£ıe design of the, shafts and the position of ^he forces being affective on the shafts has also been informed. After that, some examination has been made on the press fitted connections, and ring and axle shaft. -connecting :. together by the same method, In the same chapter, | meanwhile, the factors that affect the strehgth of the connection and forces, strains and deformations of the members have i been.studied. In the last chapter, in 3610 type Ford tractor, the axial force j/hich breaks off the connection between ring and r«nr axre, is calculated. Testing s even- shaft-ring ”connection the axial force is calculated, and the necessary measures to increase this force are. recommended.