Bir ticari araç arka aks milinin modellenmesi veyorulma analizi
- Tez No: 892581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KURAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ürün geliştirme ve iyileştirme süreçlerinde tasarım ve analiz büyük önem taşımaktadır. Teknoloji ve üretim süreçlerindeki gelişmeler ışığında ürün yelpazesi sürekli olarak yükselmiş ve çeşitlenmiştir. Hızla genişleyen (ve değişen) Ağır ve Orta Hizmet Araç pazarlarını karşılamak için yeni bileşenler tasarlamak ve geliştirmek önemlidir. Aks mili, tekerlek hareketini ve tahrik kuvvetini iletmek için genellikle tekerlekleri ve diferansiyeli bağlamak için kullanılan döner bir mildir. Tahrik torkunu tekerleklere iletir ve tekerleklerin birbirlerine ve araç gövdesine göre konumunu korurlar. Çoğu ticari araçta, tahrik tekerleklerinin dairesel hareketi, arka aksın ayrılmaz bir parçası olan aks milleri aracılığıyla sağlanır. Şaftlar diferansiyellerin yakınında lastiğin tekerlek yuvasına oturur ve aracın alt kısmı boyunca uzanır. Şaftlar genellikle ağır yükler veya ani hızlanma nedeniyle çalışma sırasında çok büyük torka maruz kalır ve bu nedenle çeşitli sertleştirilmiş çelik sınıflarından üretilir. Bu şaftlar milyonlarca çevrimden geçer ve burulma gerilmelerine maruz kalır. Çevrimsel yükleme nedeniyle aks milleri yorulma deformasyonuna yatkındır. Aşırı durumlarda, sürüş sırasında şaftlarda meydana gelen kırılmalar aracın devrilmesine neden olabilir. Aks milinin tasarımında dikkatle incelenmesi gereken birçok parametre olmakla birlikte; bu çalışma kapsamında, aks mili tasarımında çok fazla önemli olan aks miline etkiyen en yüksek tork değerlerinin saptanması hususu ayrıntılı şekilde incelenecektir. Taşıt işletim koşullarında aks miline etkiyen ve dikkatle incelenmesi gereken 2 farklı tork türü vardır. Bunlar, başlangıç torku ve tekerlek kuvvet bağlantısı torklarıdır. Motorda üretilen torkun, şanzıman (debriyaj) ve/veya transfer kutusunda belirli çevrim oranları doğrultusunda artırıldıktan sonra aks miline iletilen değeri, hareket ettirici tork ya da başlangıç torku olarak adlandırılır. Tekerlek kuvvet bağlantı torku ise araç tahrik aksına etkimekte olan toplam yüke göre tekerleklerden yola iletilen maksimum tahrik kuvvetinden hareketle hesaplanan tork değeridir. Çalışmada 470 hp motor gücünde ve otomatik vitesli, 4x2 arkadan itişli bir çekici için teorik tork hesaplamaları yapılmıştır. Bu hesaplamalar doğrultusunda aks milinin modellenmesi sağlanmış olup, sonlu elemanlar yöntemi ile aks milinin lineer statik analizleri ve yorulma analizleri gerçekleştirilmiştir. Aks milinin deneysel olarak testleri gerçekleştirilmiştir. Gerçekleşen testler ile sonlu elemanlar analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Gerek statik gerekse yorulma dayanımına etki eden aks mili parametrelerinin incelemesi detaylı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Design and analysis are of great importance in product development and improvement processes. In the light of developments in technology and manufacturing processes, the product range has continuously increased and diversified. It is important to design and develop new components to meet the rapidly expanding (and changing) Heavy and Medium Duty Vehicle markets. The axle shaft is a rotating shaft usually used to connect the wheels and differential to transmit wheel motion and drive force. They transmit the drive torque to the wheels and maintain the position of the wheels relative to each other and the vehicle body. In most commercial vehicles, the circular motion of the drive wheels is provided by axle shafts, which are an integral part of the rear axle. The shafts fit into the wheel well of the tyre near the differentials and extend through the lower part of the vehicle. Shafts are often subjected to very large torque during operation due to heavy loads or sudden acceleration and are therefore manufactured from various grades of hardened steel. These shafts go through millions of cycles and are subjected to torsional stresses. Due to cyclic loading, axle shafts are prone to fatigue deformation. In extreme cases, fractures in the shafts during driving can cause the vehicle to tip over. Although there are many parameters that should be carefully examined in the design of the axle shaft, this study will examine in detail the determination of the highest torque values acting on the axle shaft, which is of great importance in axle shaft design. Under vehicle operating conditions, there are 2 different types of torque acting on the axle shaft that should be carefully analysed. These are starting torque and wheel force coupling torque. The value of the torque produced by the engine, which is transmitted to the axle shaft after being increased in the transmission and / or transfer case in line with certain cycle ratios, is called travelling torque or starting torque. The wheel force coupling torque is the torque value calculated from the maximum drive force transmitted from the wheels to the road according to the total load acting on the vehicle drive axle. In this study, theoretical torque calculations were made for a 4x2 rear-wheel drive tractor with 470 hp engine power and automatic transmission. In line with these calculations, the axle shaft was modelled, and linear static analyses and fatigue analyses of the axle shaft were carried out by finite element method. Experimental tests of the axle shaft were carried out. The results of the tests and finite element analyses were compared. The axle shaft parameters affecting both static and fatigue strength have been analysed in detail.