Farklı tarımsal alet ve makinalar ile çalışmada traktörde oluşan titreşimin saptanması
Measuring tractor vibration while tractor is working with different agricultural equipments
  1. Tez No: 233311
  2. Yazar: ARDA ALTINKARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Traktör titreşimlerinin hesaplanması önemlidir. Çünkü günümüzde traktör ve ya başka bir araçtan gelen titreşimlerin sürücülerdeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Traktörler süspansiyon sistemine ahip değillerdir ( özellikle süspansiyonsuz kabini olanlar için) ve titreşim düzeyleri diğer yol araçları ile karşılaştırıldıklarında yüksektir. Bu yüzde titreşimin olumsuz etkileri traktör sürücülerinde daha sık görülmektedir. Bu araştırma ile talada traktör ile farklı işler boyunca traktörde oluşan titreşimlerin ortaya çıkarıması hedeflenmiştir.Bu çalışma farklı ekipmanlar ile çalışmada traktördeki titreşim düzeyleri ölçümü ve değerlendirilmesini içermektedir. Traktör titreşim düzeyleri farklı işler altında boylamsal, yatay ve düşey (x,y,z) yönlerde sürücü koltuğu braketi, ön ve arka aks merkezlerinde ölçülmüştür. Çalışmada pulluk, diskaro , dip kazan, pülverizatör, kültivatör ve mekanik ekim makinesi bir traktöre bağlanarak çalıştırılmıştır. Ölçümler üç adet pcb titreşim sensörü, bir adet arabirim ve bir adet özel bilgisayardan oluşan ünite yardımıyla elde edilmiştir. Sensörlerden volt olarak elde edilen sinyaller bir arabirimde milivolt / volt'a dönüştürüldükten sonra bilgisayara aktarılmıştır. Traktörün ivme değereri hesaplanmış, grafikleri çıkarılmış ve minimum, maksimum ve ortalama değerleri elde edilmiştir.Titreşim testlerinde ölçülen maksimum ivme değerleri pulluk, çizel, diskaro, kültivatör, ekim makinası ve gübre dağıtma makinası için sırasıyla 0,66 m/s2 , 0,54 m/s2, 0,9 m/s2 , 0,6 m/s2 , 0,55 m/s2 , 0,62 m/s2 olarak bulunmuştur. Titreşim testlerinde ölçülen ortalama ivme değerleri ise sırasıyla aynı makinalar için 0,08 m/s2 0,07 m/s2 , 0,08 m/s2 0,07 m/s2 , 0,07 m/s2 , 0,07 m/s2 olarak bulunmuştur. Çalışma sonuçlarından hiçbiri titreşim yönetmeliğindeki standartların üzerine çıkmamıştır.Tüm bu çalışmalar Namık Kemal Üniversitesi' nin deneme arazilerinde tamamlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Titreşim, Traktör, Tarımsal Mekanizasyon, Titreşim Ölçümü.
Özet (Çeviri)
Calculation of tractor vibration is important. Because, nowadays negative effects of vibration are known on drivers from tractors or another vehicle. Tractors do not have suspension systems and the vibration levels (particularly for those without suspended cabins) are high compared to other road vehicles. So the negative effects of vibration appears more often on tractor operators. It was aimed to exposure of vibration levels of a tractor during different operations on the field in this research.This study contains about measuring and evaluation vibration levels of a tractor while operating different equipments. Tractor vibration levels have been measured at the bracket of the driver seat, center of front and rear axles along longitudinal, lateral and vertical (x, y, z ) axes under different operations. A pulough , a disc harrow, a riper, a fertilizier, a cultivator and a grain soving machine were operated as linked to a tractor. Mesurements have been obtained with aid of a unit that contains three vibration pcb sensors, a data converter and a special computer. Signals that we got from sensors as volts, were transfferred to a computer after changed to milivolt / volt in an adapter. The accelarations of the tractor were calculated and their graphics were plotted and minimum, maximum and average levels were obtained. The maximum of acceleration values obtained from vibration tests were measured as 0,66 m/s2 , 0,54 m/s2, 0,9 m/s2 , 0,6 m/s2 , 0,55 m/s2 , 0,62 m/s2 for plough, riper, discharrow, cultivator, grain soving machine and fertilizier. The average of acceleration values obtained from vibration tests were measured as 0,08 m/s2 0,07 m/s2 , 0,08 m/s2 0,07 m/s2 , 0,07 m/s2 , 0,07 m/s2 for same machines. Any of results from study haven?t passed over standarts of vibration regulations.Keywords : Vibration, Tractor, Agricultural Mechanization , Measurement of Vibration