Yerli yapım traktörlerin teknik özelliklerinin saptanması ve örnek modelde bazı özelliklerin çeki performansına etkilerinin matamatik model yardımıyla parametrik analizi
- Tez No: 24256
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL EVCİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
86 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de üretilen belli başlı traktör modellerinin teknik özelliklerini saptamak ve bu modeller arasından seçilecek örnek traktörde çeki performansına etkili bazı özelliklerin etkilerinin matematik model yardımıyla analizini yapmaktır. Bu amaçla, örnek traktör modellerinin ayrıntılı teknik özellikleri üretici kuruluşlardan sağlanmıştır. Daha sonra laboratuvarda örnekler üzerinde yapı lan ölçümlerle bu özelliklerin bir bölümünün kontrolü gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ağırlık merkezinin yeri vb. matematik model için gerekli tüm bilgiler saptanmıştır. Gee-Clough matematik modeli yardımıyla örnek traktörün standart ölçülerdeki çeki performansı belirlenmiştir. Bunun yanısıra yinelemeli çözümlerle çeki performansına etkili özellikler ve bunların etki dereceleri araştırılmıştır. Kullanılan modele göre, toprak işleme hakkında birkaç sonuç çıkarılabilir: Traktörün gözönünde bulundurulan dizayn parametrelerinden, arka tekerlek büyüklükleri iş başarısında önemli bir etkiye sahiptir. Tekerlek çapı arttıkça iş başarısı artmaktadır. Arka aks ek yükünün doğru seçilmesi iş başarısında doğru dengelenmeden kaynaklanan büyük artışlarda önemlidir. Mevcut dişli oranlarının doğru seçimi traktör performansında önemli bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY The aim of this research is to determine the technical specifications of the several tractor models produced in Turkey and to analysis some specifications effect on draught performance using with mathematical model for the tractor will be selected among these models. By this purpose, detailed technical specifications of sample tractor models taken from the companies produce them. After then, the control of one part of these data was realized by the measurements on the samples in the laboratory. On the other hand, all the data that are necessary for mathematical model as the place of center of gravity, etc were determined. Draught performance of sample tractor in standard measures was determined by using Gee-Clough mathematical model. Besides, the specifications effect the draught performance and the degrees of their effects were researched. According to the model used, several conclusions can be drawn regarding ploughing : Of the tractor design parameters considered, only rear wheel dimensions have a significant effect on work rate. The correct rear ballast is important large increases in work rate result from correct ballasting. Having the correct gear ratio available has a worthwhile effect on tractor performance.