Su akiferlerinde jeofizik etüdleri
Geophysical explorations in water aquifers
- Tez No: 151906
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ SU AKİFERLERİNDE JEOFİZİK ETÜDLER Tayfur Tahir AKÜN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Adem ERSOY Yıl: 2004, Sayfa: 59 Jüri: Prof.Dr. Mesut ANIL Doç. Dr. Adem ERSOY Doç. Dr. Hasan ÇETİN Doç. Dr. Alaettin KILIÇ Yrd. Doç. Ergül YAŞAR Bu çalışma akifer türleri, su veren formasyon özellikleri, akiferlerde yapılan jeofizik etütler ve arazi çalışmalarım kapsamaktadır. Su veren kayaçlar ve bunların iletkenliği, porozitesi ve geçirgenliği, jeofizik etütler detaylı olarak tanımlanmıştır. Arazi çalışmalarında jeofizik etüdler uygulanmıştır. 3 çalışma alam seçilmiş olup, bu alanlardaki su veren formasyonların incelenmesi jeofizik yöntemlerinden Schlumberger tekniği ile yapılmıştır. Çalışma alanındaki su veren formasyonların yeraltındaki derinliği ve kalınlığı belirlenmiştir. Jeofizik ölçümleri, bilgisayar jeofizik programlarında değerlendirilmiştir. Arazi çalışmalarında su tutan akiferleri etkileyen faktörler ve arazi çalışması sırasında oluşan sorunların nasıl giderileceği açıklanmıştır. Sonuç olarak, Adana'nın Baklalı beldesinde, Mersin'in Doruklu beldesinde, su sondaj yapılması için lokasyonlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS GEOPHYSICAL EXPLORATIONS IN WATER AQUIFERS Tayfur TahirAKUN DEPARTMENT OF MINING ENGINEERING INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc Prof. Dr. Adem ERSOY Year: 2004, Page: 59 Jury: Prof. Dr. Mesut ANIL Assoc. Prof. Dr. Adem ERSOY Assoc. Prof. Dr. Hasan ÇETÎN Assoc. Prof. Dr. Alaettin KILIÇ Assist. Prof. Dr. Ergül YAŞAR This study covers types and the properties of aquifers, explorations on the aquifers and the field works. The aquifer formations and their water conductivity, porosity and permeability, geophysical explorations were defined in detail. The geophysical methods were applied in the field study. Three different geological areas have been chosen for the field study which were carried out using Schlumberger technigue. The depth and thickness of the aquiferic formations in the study areas were determined. The geophysical measurements were evaluated by computer geophysics softwares. The factors affecting aquferic formations and overcoming the problems occurred during the field works were explained. Consequently, water drilling locations were suggested, in the towns of Adana's Baklali, Mersin's Doruklu. II