Pregostik etkileşimin incelenmesi
- Tez No: 151929
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHİT ALİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kare düzlemsel Pdn komplekslerindeki pregostik etkileşimlerin varlığı araştırılmıştır. [PdCC^CHRCs^NXacac)], R= Me, Et, Pr', ve [Pd(C6H4CHRC5H4N)L2], R= Me, L2= bipy, phen; R= Et, Prj; L2= bipy, kompleksleri sentezlenmiştir. Bileşiklerin büyük kısmı, Pd(C6H4CHRC5H4N) ile oluşturulmuş altı üyeli (kayık) halkadaki R grubunun oryan tasyon una bağlı olarak solüsyonda içerisindeki iki izomerik formda bulunmaktadır. R grubu aksiyal olabilir, Pd atomu ile yakınlığından dolayı Pregostik bir etkileşim söz konusu olabilir; yada ekvatoryal pozisyonda olup Pd metalinden uzakta bulunabilir. Dört farklı yöntem kullanılmıştır. 1) Her izomer arasındaki denklem ölçüldü ve AG° belirlendi. Katyon. Pregostik etkileşim için beklenebilecek olanın aksine, R grubu için asetilasotonat komplekslerinden daha az tercih edilen olarak görülmüştür. 2) Altı üyeli PdCCöRıCHRCsRtN) halkasının inversiyon kinetikleri incelendi ve AG* belirlendi. 3) R grubunun rotasyonu incelendi ve AG* nin duyarsız olduğu bulunmuştur. R grubu pd metalinden uzak konumda bulunmuştur. 4) 'j(13C'H) değerleri R grupları için belirlenmiştir. Hiç bir Pregostik etkileşimli değerinden azalma olduğu görülmemiştir. Pd(C6H4CHMeCsH4N)(bipy)][BPh4] durumunda, metala doğru giden metal grubu için 'j(13C'H) de küçük bir artış çıkmıştır. Sonuç olarak, bu araştırmanın sonuçları Pregostik etkileşim için her hangi bir destek sağlamamaktadır. Hidrojen bağ etkileşimi için destek olabilir, fakat herhangi bir etkileşim az değildir, ve muhtemelen hiç bir etkileşim olmamıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, Pregostic interactions in square planar Pd11 complexes have been investigated. The complexes [Pd(C6H4CHRC5H4N)(acac)], R= Me, Et, Prj, and [Pd(C6H4CHRCsrüN)L2], R= Me, L2= bipy, phen; R= Et, Pr'; L2= bipy, were synthesised. Most of the compounds exist in solution as a mixture of two isomer, depending upon the orientation of the R group in the six-membered boat ring formed by Pd(C6H4CHRC5l-LN). The R group can be axial, bringing is close to the palladium atom with the possibility of a Pregostic interaction or equatorial and pointing away from the metal. Four separate measurements were used to investigate the interaction between the metal and the R group. 1) The equilibrium between the two isomers was measured and AG determined. The cations showed a lower preference than the acetylacetonate complexes for the R group being towards the metal, contrary to what would be expected for a Pregostic interaction. 2) The kinetics of the inversion of the six-membered Pd(C6H4CHRC5H4N) ring were investigated and AG determined. 3) The rotation of the R group was investigated and AG“ was found to be insensitive to whether or not the R group was pointing towards or away from the metal. 4) iJ(l3ClH) values were determined for the R groups. No indication was found of a decrease in value consistent with a Pregostic interaction. In the case of [Pd(C6hbCHMeC5H4N)(bipy)][BPh4], there was a small increase in './(”c'H) for the methyl group pointing towards the metal. In conclusion, the results of this investigation provide no support for the Pregostic interaction. There could be support for a hydrogen bonding interaction, but any such interaction is very small, and it is more likely that there is no interaction. VII