Kars Çayı balıklarının sistematik yönden incelenmesi
  1. Tez No: 151928
  2. Yazar: METEHAN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Kars Çayı Balıklarının Sistematik Yönden İncelenmesi Arş.G5r. Metehan AYAZ Kafkas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman Prof.Dr. Arif BAYSAL Bu çalışmada Kars Çayı (Kars) balıklan sistematik yönden incelenmiştir, örnekler çeşitli metotlar kullanılarak 13 farklı istasyondan toplanmıştır. Çalışma sonucunda 4 familya (Cyprinidae, Cobitidae, Balitoridae ve Siluridae)' ya ait 9 tür ve 6 alttür tespit edilmiştir. Her bir takson için familya, cins, tür ve alttür düzeyinde teşhis anahtarları hazırlanmıştır. Kars Çayı'ndaki bu tür ve alttürlerin yayılışları ve tanımlan verilmiştir. Aynca, Barbus capita capito, Barbus mursa mursa ve Carassius carassius Kars Çayı için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Sonuçlar sistematik ve faunistik açıdan tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kars çayı, tathsu balıklan, zoocoğrafya, taksonomi, fauna
Özet (Çeviri)
SUMMARY M.Sc A Systematic Study on Fish of Kars Stream Metchan A Y AZ Kafkas Univercity Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor Prof. Dr. Arif BAYSAL The fishes from Kars Stream (Kars) was investigated systematically. The samples were collected from 13 different stations by using various methods. As a consequence, it was determined that 9 species and 6 subspecies belongs to 4 family (Cyprinidae, Cobrtidae, Balitoridae and Siluridae). Keys to families, genera, species and subspecies for each taxa were prepared. Distrubution and identification of this species and subspecies in Kars Stream were given for each. Moreover, Barbus capito capito, Barbus mursa mursa ve Carassius carassius are a new record from Kars Stream. Results were discussed from the faunistical and systematical standpoint Key Words : Kars stream, freshwaterfish, zoogeography, taxonomy, tauna n