N-Salisiliden -L- asparaginin krom, mangan, demir, kobalt, nikel, bakır ve çinko komplekslerinin kararlılık sabitlerinin potansiyometrik yöntemle tayini
The Determination of stability constants of N- salicylidene -L- asparagine chromium, manganase, iron, cobalt nickel, copper and zinc complexes by potentiometric method
  1. Tez No: 14893
  2. Yazar: HÜLYA DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMRE DÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
107 6. ÖZET Bu çalışmada, N-salisiliden-L-asparagin'in krom(III), man gandı), demir(II), demir(III), kobalt(II), nikel(II), bakır(II) ve çinko(II) ile oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitleri Calvin-Bjerrum ve Irwing-Rossotti yöntemleri kullanılarak potansiyometrik yoldan tayin edil di. Protonlanma ve buna bağlı olarak asit sabitleri, 1 = 0,11 ve 25°C de logK1 = pK4=9,9; logK2 = pK3 = 8,6; logK3 = pK2 = 3,0; logK4 = pK! = 2,3 olarak bulnudu. Oluşum sabitleri ise 1 = 0,11 de ve 25°C de krom(III) için log£2= 28,15; mangan(II) için logj32 = 20,45; demir(II) için log)32 = 18,85; demir(III) için log)82 = 24,5; kobalt(II) için logj82= 18,1; nikel(II) için log)92= 10,35; bakır(II) için log02 = 14,15; çinko(II) için log02=ll,7 olarak bulundu. Oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri hesaplandı ve buradan kompleksleşmenin ortaya çıktığı pH aralıkları bulundu. Bakır ve nikel dışındaki metaller için n değerlerinin 2,5'in altında kalması ve iki tane arabasamak oluşum sabitinin bulunması oluşan komplekslerin bileşi minin metal/ligand= 1/2 olduğunu, bakır ve nikel için bir tane oluşum sabitinin bulunması da bunların oluşturduğu komplekslerin 1/1 bileşimin de olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
108 7. SUMMARY THE DETERMINATION OF STABILITY CONSTANTS OF N-SALICYLIDENE-L-ASPARAGINE CHROMIUM, MANGANASE, IRON, COBALT, NICKEL, COPPER AND ZINC COMPLEXES BY POTENTIOMETRIC METHOD The stability constants of the complexes which were formed N-sa- licylidene-L-asparagine with chormium(III), manganase(II), ıron(III), cobalt(II), nickel(II), copper(II) and zinc(II) were determined potentio- metrically by using CALVIN-BJERRUM and IRWING-ROSSOTTI met hods, in this work. The protonation constants or dissociation constants of the ligand were found as IogKa or pK4 = 9,9; as logK2 or pK3 = 8,6; as logK3 or pK2 = 3,0; as logK4 or pK! = 2,3 at 25°C and for 1 = 0,11. Also the overall formation constants of complexes were found as log)32 = 28,15 for chromi- um(III); as log^2 = 20,45 for manganase(II); as Iog/?2 = 18,85 for ıron(II); as logj32 = 24,5 for ıron(III); as log)82=18,l for cobalt(II); as log)32= 10,35 for nickel(II); as log)32= 14,15 for copper(II); as log/J2=ll,7 for zinc(II) at 25°C and for 1 = 0,1 1. The conditional formation constants and the formati on pH ranges of complexes were determined. The composition of metal complexes were determined as metal/- ligand=l/2, except for copper and nickel complexes. The composition of copper and nickel complexes were determined as metal/ligand= 1/1.