Fibonacci fractal tree antennas
Fibonacci fraktal ağaç antenler
- Tez No: 152028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP KUŞTEPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Fraktal geometri ilk olarak Benoit Mandelbrot tarafından tanımlanmıştır. Fraktal bir yapı, basit bir geometriye sahip olan bir şeklin, defalarca farklı pozisyonlarda ve yönlerde kendini tekrarlamasıyla oluşur. Bu yöntemle oluşturulan fraktal yapılar genel olarak kendine benzer yapılardır ve bu yapıların boyutları tamsayılarla ifade edilemez. Koch, Minkowski ve Sierpinski, en çok bilinen fraktal yapılardır. Bu tip yapıların kendine benzer olması çok ve geniş bantlı anten tasarımlarında yaygın olarak kullanılmalarına olanak sağlamıştır. Ayrıca, özel geometrileri, düşük frekanslarda rezonansa girebilen küçük antenlerin elde edilmesinde faydalıdır. Rezonans frekansının düşmesi, sabit bir rezonans frekansında antenin küçülmesiyle aynı etkiye sahiptir. Değişik tiplerdeki fraktal ağaçlar anten tasarımlarında kullanılan diğer önemli ve ilginç fraktal yapılardır. Fakat son zamanlardaki çalışmalarda fraktal ağaç antenlerin dal uzunluk oranlan sabit alınmıştır. Bu çalışmada ise, dal uzunluk oranlan sabit olmayan fraktal ağaç antenler incelenmiştir. Fraktal ağaç yapılannın geometrisi ve dal sayıları değiştirilerek anten karakteristikleri incelenmiştir. Fraktal ağaç antenlerin dal uzunluklan Fibonacci sayı dizisi kullanılarak elde edilmiştir. Ünlü bir İtalyan matematikçi olan Leonardo Fibonacci (1170 - 1240 civan), geometri ile ilgilenmiş ve doğayı gözlemlemesi sonucu sayı dizisi geliştirmiştir. Antenlerin rezonans frekansını iyileştirebilmek amacıyla iki farklı geometriye sahip fraktal yapıda ağaç antenler tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra benzer performansa sahip daha basit yapıda fraktal ağaç antenler elde etmek için dal sayılan azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fractal geometry is first defined by Benoit Mandelbrot. A fractal structure is generated with an iterative procedure of a simple initiator by replicating many times at different scales, positions and directions. Fractal structures generated with this method are generally self-similar and the dimensions of these structures cannot be defined with integers. Koch, Minkowski and Sierpinski structures are the most known fractal structures. These structures are commonly used as multiband and wideband antenna designs because of the self-similarity. Furthermore, their special geometry is useful to obtain small antennas which are resonant at lower frequencies. Lowering the resonant frequency has the same effect as miniaturizing the antenna at a fixed resonant frequency. Other important and interesting fractal structures used in antenna designs are the various types of the fractal trees. However, in recent studies the branch length ratios of the fractal tree antennas are taken constant. In this study fractal tree antennas with nonuniform branch length ratios are investigated. By changing the geometry and number of branches of the fractal tree structures the antenna characteristics are examined. The branch lengths and number of branches of the fractal tree antennas are determined by using the Fibonacci sequence. Leonardo Fibonacci (-1170 - 1240), a famous Italian mathematician, dealt with geometry and developed a number sequence while observing the nature. Fractal tree antennas are designed with two different geometries in order to improve the resonance behavior of the antennas. The number of branches is decreased, so that less complex fractal tree antennas with the similar performance can be obtained.