Giysi tasarımında fraktal geometrik boyut
The fractal dimension in costume design
- Tez No: 722966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sanatın hemen her dalında doğa ve doğal oluşumlar, sanatçı için yönlendirici ve esin kaynağı olmuştur. Doğanın içinde barındırdığı düzensiz ve genellikle kırık geometrik formlar ise“fraktal geometrik formlar”olarak adlandırılmış ve birçok bilim insanı tarafından, bilimsel olarak ayrıntılı bir şekilde çalışılmıştır. Fraktal geometrik formlar özellikle giysi tasarımında ünlü tasarımcılar tarafından oluşturulan sanatsal modellerde de izlenebilmektedir. Modanın tarihçesi izlendiğinde, asal formların antik medeniyetlerden başlayarak günün gereksinimleri ve iklim koşullarına bağlı olarak oluşturulduğu görülmektedir. Fraktal geometrik formlar ve bu geometrik sistemin alt açılımları, bu dönemlerden başlamak kaydıyla sanatın farklı dallarında ve giysi tasarımında kullanılmıştır. Çalışmada fraktal geometrinin anlamı, tarihsel gelişim süreci ve fraktallerin niteliklerinden bahisle, simetri kavramı, geometrik cisimler, Altın Oran ve Fibonacci gibi matematiksel çözümlemelerden de yararlanılarak doğanın geometrisi irdelenmiş ve giysi tasarımında kullanımının örnekleri verilmiştir. Konuyu içeren çağdaş giysi tasarımları, yüzey çalışmaları, öneri giysi eskizleri ve uygulanmış bir tasarım örneği ile günümüzde Fraktal geometrinin kullanımını arttırmak ve gelecek kuşaklara kaynaklık etmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nature and natural formations in almost every branch of art have been a guiding and inspirational source for the artist. The irregular and often broken geometric forms in nature are called“fractal geometric forms”, and many scientists have studied them in detail. Fractal geometric forms could also be seen in artistic models created by famous designers, especially in clothing design. When the history of fashion is followed, it is seen that the prime forms were created depending on the requirements of the day and climatic conditions, starting from ancient civilizations. Fractal geometric forms and the sub-expansions of this geometric system were used in different art and clothing design branches, starting from these periods. In this study, the meaning of fractal geometry, the historical development process and the characteristics of fractals, the concept of symmetry, geometric objects, the geometry of nature by using mathematical analyses such as the Golden Ratio and Fibonacci theory were examined. Also, examples of its use in clothing design were given. It aims to increase the use of fractal geometry and be a resource for future generations with contemporary clothing designs, surface studies, suggested clothing sketches, and an applied design example.