Investigation compression mechanical behaviour of aluminum foam filled metal tubes
Alüminyum köpük dolu metal tüplerin basma mekanik davranışlarının araştırılması
  1. Tez No: 152055
  2. Yazar: HALİT KAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz Çoklu köpük dolu tüplerin paketlenmesiyle oluşturulan yeni çarpışma elemanı tasarımlan düşük deformasyon hızlarında basma testleri uygulanarak araştırılmıştır. Çoklu tüp tasarımlan, altıgen ve kübik paketlenmiş alüminyum köpük doldurulmuş derin çekme alüminyum tüplerin silindirik ve kare kalıpların içerisine koyulmasıyla oluşturulmuştur. Boş tekli tüpler, polistren ve alüminyum köpük dolu tekli tüpler, Al ve polistren köpük dolu ikili tüpler, boş altıgen ve kübik çoklu tüplerde karşılaştırma amacıyla aynı test şartlan altında test edilmiştir. Dolgu amaçlı kullanılan kapalı hücreli alüminyum köpükler patentlenmiş bir proses kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışılan her bir geometri için ortalama ezilme yükleri ve spesifik enerji emme miktan hesaplanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Köpük doldurulması, tek tüp ve köpüğün enerji emme miktarlarının toplamından daha yüksek enerji emilmesine neden olmasına karşın, spesifik enerji emme miktarının artınlmasında tüp et kalınlığının fazlalaştınlmasına göre daha verimsiz olduğu gösterilmiştir. Eşit ağırlığa sahip Al köpük dolu tekli tüplerin düşük spesifik enerji emilimleri oldukça düşük plato gerilimine sahip olan dolgu malzemesinden kaynaklanmaktadır. Aynca deneysel sonuçlar ikili ve çoklu tüp geometrilerinin tekli dolu tüplere göre daha fazla spesifik enerji emilimi sağladığım göstermiştir. Çoklu tüp geometrilerindeki kuvvet artışı bitişik tüpler arasındaki, tüp yüzeyleri ve kalıp arasındaki sürtünme kuvvetlerinden ve kalıbın sıkıştırma etkisinden kaynaklanmaktadır. Sürtünme kuvvetleri boş çoklu tüplerdeki spesifik enerji ermliminin artmasına da sebep olmaktadır. Kullanılan köpük yoğunluğunun artınlması çoklu tüp geometrilerinde spesifik enerji emilimi artışı sağlamaktadır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Novel crash element designs, composing of packing of foam-filled multi tubes, were investigated through compression testing at quasi-static deformation rates. Multi- tube designs involved the hexagonal and cubic packing of Al foam-filled deep drawn Al tubes inside rigid cylindrical and rectangular dies. For comparison purposes, empty Al tubes, Al and polystyrene foam-filled single tubes, Al and polystyrene foam-filled bitubular tubes and empty multi-tube designs of hexagonal and cubic packing were also tested under the similar test conditions. The Al-closed cell foams used for the filling of tubes were prepared in house using a patented foaming process. For each tube geometry investigated the average crushing load and specific energy absorption was calculated and the results were compared. It was shown that although foam filling resulted in higher energy absorption than the sum of the energy absorptions of the tube alone and foam alone, it was not more effective in increasing the specific energy than simply thickening the tube walls. The lower specific energy absorptions of the Al-foam filled single tubes based on the equal mass criterion were due to the relatively lower plateau stresses of the filler material used. The experimental results have further shown that both multi-tube and bitubular geometries exhibited higher specific energy absorption capabilities than those of foam- filled single tubes. The increased strengthening coefficients of the multi-tube geometries with foam filling were solely due to the frictional loads between the adjacent tube walls, tube walls and die wall and constraint effect of die itself. The frictional loads were also found to increase the specific energy absorption of empty multi-tube geometries. The effect of Al foam density was found to increase the specific energy absorption in multi-tube geometries.