Dikdörtgen betonarme depoların tasarımı
The design of rectangular concrete tanks
  1. Tez No: 152127
  2. Yazar: MECİT AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
DİKDÖRTGEN BETONARME DEPOLARIN TASARIMI ÖZET Betonarme depolar; son yıllarda yaygın olarak içme, kullanım ve arıtma tesislerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu depolar, içme ve kullanım sularım endüstri ve enerji üretimi için gerekli çeşitli sıvıları depolamada kullanılmaktadır. Bu tür yapıların tasarımda sadece dayanım gereksinimleri değil, aynı zamanda kullanılabilirlik durumları gözönüne alınmalıdır. Düzgün olarak tasarlanan bir depo uygulanan yüklere çatlamadan karşı koymalı ve sızıntıya engel olmalıdır. Bu tür yapıların tasarımında sızıntının önlenmesi için, gerekli miktarlarda ve uygun bir dağılımla donatı yerleştirilmesi gerekir. Ayrıca derzlerdeki detaylar, kullanılan betonun kalitesi ile yapımdaki inşa teknikleri amaca uygun bir deponun yapımında önemli yer tutar. Bu çalışmada dikdörtgen depoların yapısal çözümleme yöntemleri, derzler; geçirimsizlik, depo elemanlarında konstrüksiyon (taban, duvar ve tavanda); TS 500 (Şubat; 2000 ve Nisan; 1984), ACI 350, BS 8007 standardına göre ele alman çatlak kontrolleri, depoların ACI 350 ve EC 8 (Kısım 4) standartlarına göre tasarım kuralları ve son olarak da depolarda deprem hesabı konulan ele alınmıştır. Dikdörtgen betonarme depoların yapısal çözümlemesine ait üç adet yapısal çözümleme yöntemi ele alınmıştır. Bunlar yatay ve düşey şeritler yöntemi, katsayılar yöntemi ve sonlu elemanlar yöntemidir. Yatay şeritler yöntemi; deponun deriıüiğinin büyük ve yatay boyutların derinliğe oranla küçük olması durumunda uygulanmaktadır. Bu yöntemle yapısal çözümleme depo duvarları üzerinde alman 1.00 m genişliğindeki yatay şeritler üzerinde yapılmaktadır. Deponun yatay boyutlarının yüksekliğine göre büyük olması durumunda, düşey şeritler yönteminin kullanılması söz konusudur. Bu yöntemde birim genişlikte düşey şeritler dikkate alınmakta ve bu şeritlerin değişik mesnetlenme durumları için çözüm yapılmaktadır. Katsayılar yönteminde; değişik mesnetleme biçimleri için kesme kuvveti ve moment tasarım katsayıları tablolar halinde verilmiştir. Bu katsayılar sayısal çözüm yöntemleri ile üretilmişlerdir. Bu katsayılar yardımıyla, yapının kritik kesitlerindeki kesit tesirleri bulunabilmektedir. xvıSonlu elemanlar yönteminde ise; yapı sonlu sayıda uygun elemanlara ayrılarak idealleştirilmekte, kesit etkileri ve gerilmeler bu elemanların birleştiği düşünülen sonlu sayıda düğüm noktasında kuvvetlerle gösterilmektedir. Bu çalışmadaki uygulamalarda, sonlu eleman yöntemiyle çözüm SAP 2000 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Deprem hesabında; deponun gömme ve yerüstü depo olma durumlarına göre hesap yöntemleri açıklanmış, yerüstü depolarında Housner yöntemine göre hesap bağıntıları verilmiştir. Uygulamalar bölümünde; çalışmada verilen yapısal çözümleme yöntemlerinin uygulanmasına ait birçok sayısal örnek verilmiştir. xvıı
Özet (Çeviri)
THE DESIGN OF RECTANGULAR CONCRETE TANKS SUMMARY Reinforced concrete tanks have been used extensively in municipal and industrial facilities since several decades. The liquid storage tanks are used to store potable water and different liquids which are necessary in industry and energy production. The design of these structures requires that attention must be payed not only to strength requirements but to serviceability requirements as well. A properly designed tank must be able to withstand the applied loads without cracks that could cause leakage. The goal of designing and constructing a structurally sound tank that will not leak is achieved by providing the proper amount and dustribition of reinforcement, the proper detailing of construction joints and the use of quality concrete placed using proper construction practices. This study includes structural analysis methods, joints and watertightness details of tanks, construction of tank elements (at the base, walls and roof), crack control according to ACI 350, TS 500 (1984 and 2000) and BS 8007, the construction rules of tanks according to ACI 350 and EC 8 (Part 4), and earthquake calculation response of rectangular concrete tanks. Three systems were considered for structural analysis of reinforced concrete tanks. These were horizontal and vertical bands method, coefficients method and finite elements method. The horizontal bands method was applied in the event the depth of the tank was large and its horizontal dimensions were lower when compared to the depth. The structural analysis using this method was performed on 1.00 m wide horizontal bands. If the horizontal dimensions of the tank were larger than its depth, vertical band methods could be used. In this method, vertical bands of unit width were taken into account and a solution was made for the various restraint conditions of these bands. In the coefficients method, the shear force and moment design coefficients were given in tables. These coefficients were engineered for numerical solution methods. Making use of these coefficients, the loadings on the critical sections of the building could be determined. xvinIn the finite elements method, the structure was divided into finite number of elements for being idealized and the loadings on the sections and the stresses were shown as forces on the finite number of nodes. In this study, SAP2000 software was used for the finite elements method solution. In the earthquake loading design, the analysis methods according to tank's being embedded or on the ground were provided while the Housner method solution formulate were employed. In the section of applications, several numerical examples as to application of the provided structural analysis methods were given. xix