Dore metal alaşımlarındaki altın oranının anodik çözünme koşullarına ve altın dozunun kimyasal safiyetine etkisi
The effect of gold ratio in dore metal alloys on the anodic dissolution conditions and the chemical purity of gold powder
- Tez No: 152144
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
DORE METAL ALASIMLARINDAKİ ALTIN ORANININ ANODİK ÇÖZÜNME KOŞULLARINA VE ALTIN TOZUNUN KİMYASAL SAFİYETİNE ETKİSİ ÖZET Dore metal aiaşımlarmdaki altın oranının anodik çözünme koşullarına ve altın tozunun kimyasal safiyetine etkisi adlı bu çalışmada, yüksek altınlı (%20 - 40) dorc metal alaşımlarının anodik çözünme davranışları ve buna bağlı olarak serbestleşen altının tane morfolojisi ile kimyasal safiyeti araştırılmıştır. Bu amaçla, gümüş rafmasyon elektrolizi prensiplerine göre çalışan ve aynı anda hem rafine altın hem de rafine gümüş üretme amacına yönelik bir hücre kullanılmıştır. Anot külçelerindeki gümüşün ve bakırın giderilmesinde sağlanabilecek en yüksek hızı, yani maksimum anodik akım yoğunluğunu saptamak için önce elektrokimyasal nitelikli korozyon hücresinden yararlanılmıştır. 1 cm yüzey alanına sahip disk anotlar kullanılarak yapılan galvanodinamik ve potansiyostatik ölçümlerden elde edilen temel veriier ışığında endüstriyel simülasyon yapabilecek özellikte ve hareketli kazıyıcılarla donatılmış büyük elektrotiu (2 dm ) Möbius tipi hücrede rafmasyon karakteristikleri sabit akım ve değişken potansiyel altında incelenmiştir. Bu inceleme, pH değerinin 0 ile 2 arasında değiştiği, anodik potansiyelin pasivasyon öncesi ve transpasif çözünme bölgesinde tutulduğu, sıcaklığın 25 - 55°C arasında seçildiği ve anot altın oranının %20'den %40'a kadar çıkarıldığı koşulları kapsamıştır. Uygun olduğu belirlenen elektroliz parametreleri iie çalışıldığında serbestleşen altının morfolojik ve kimyasal özelliklerinin nasıl değiştiği saptanmıştır. Yapılan deneyler; anodik oksidasyonun asidik oksidasyondan daha etkin olduğunu ve ağırlıkça %33,3 Au veya mol oranı olarak 0,5 Au ile belirlenen Tanıman Direnç Sınırını kolaylıkla aşabildiğini, %25'den az Au içeren külçelerden altının toz halinde torbaya döküldüğünü, %25 - 30 Au değerlerinde kısmi dökülme gerçekleştiğini; bunakarşılık, anodun ilk yüzeyim koruyarak homojen aşındığını, %35 - 40 Au değerlerinde ise düşük akım yoğunluklarında bile anodun kısa zamanda pasivasyona girip elektrolit tükenmesine yol açtığını göstermiştir.“Dünyanın en hızlı ifraz yapan ülkesi”unvanına sahip Türkiye'de elektrolitik ayrıştırma gibi yavaş gelişen bir sürecin mevcut yöntemlere alternatif olabilmesi için işlem süresinin 8 saati aşmaması gerektiğinden hareketle tüm deneylerin optimum sonucu %25 Au anot bileşimi, 800 A/m akım yoğunluğu, 55°C elektrolit sıcaklığı, pH=l asitlik değeri ve anot için 0,08 cm2/g = alan/ağırlık oranı olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF GOLD RATIO IN DORE METAL ALLOYS ON THE ANODIC DISSOLUTION CONDITIONS AND THE CHEMICAL PURITY OF GOLD POWDER SUMMARY Anodic dissolution behavior of dore metal having high gold content (20-40%) and morphology of liberated gold and chemical purity was investigated in this experimental work, entitled“The Effect of Gold Ratio in Dore Metal Alloys on the Anodic Dissolution Conditions and the Chemical Purity of Gold Powder”. In this study, both silver and gold raffinations were carried out simultaneously. In this respect, the experiment cell similar to a silver raffination electrolysis cell was built. A corrosion cell with electrochemical capabilities was utilized to investigate the maximum anodic current density which would cause silver and copper to dissolve at the highest possible rates from the dore metal nuggets. In the light of these data, obtained from potentiostatic and galvanodymanic measurements in corrosion ceil, disc shaped anodes were used in an electrochemical cell having 1 cm" surface area, while the iab-scale experiments were realized in Moebius type electrolysis cell with 2 dm2 anodes and also equipped with moving scrubbers. The investigated parameters were: pH (0 to 2), working temperature (25 to 55°C), and the gold content of the anodes (20 to 40%). All experiments were realized under galvanostatic conditions. The anode potential was controlled at the active side and transpassive side. Finally, the morphology of the liberated gold and chemical purity of gold were investigated at the optimum electrolysis conditions. Experimental results showed that the anodic oxidation was more effective than the oxidation of dore metal with mineral acids. It is impossible to dissolve dore metal with acids when the gold content of the dore metal is near the Tamman resistivity line. However, it was dissolved in the electrochemical cell.